| Adriana6799nh a întrebat:

La facultatea de litere gramatica se predă din nou? Adică se reiau noțiunile din generală?

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Se presupune ca o știi deja.
Cauta pe net ca găsești pdf o carte minunata al cărei continut trebuie sa il știi integral după ce termini facultatea, numita "gramatica practica a limbii române"

| mastadont a răspuns:

Gramatica limbii române nu se mai predă, se presupune că o cunoști deja. Vei studia însă gramatica limbilor de studiu a și b, și o vei face destul de intens.

| Adriana6799nh explică (pentru Catrice):

De Ștefania Popescu?

| RobertMoon a răspuns:

Se reiau cam toate notiunile si aici ma refer la verbe, cazuri etc apoi se fac analize pe fraze/text. Iti spun asta din proprie experienta ca si absolvent recent.

| Lukasssz a răspuns:

Vei face ceva mai greu ca la generala

| Hope1992 a răspuns:

Eu am facut automatica, dar iti spun din ce am vorbit cu studenti de la cam toate facultatile.Se reia materia din liceu, doar ca ritmul e mai alert, adica ce ai invatat intr-un an, inveti din nou intr-un curs si aprofundezi acasa. Da-i bataie, n-ai idee cati studenti treceau cu greu de primii ani si apoi si-au intrat in ritm si au terminat ultimi ani cu note frumoase si cu licente de 10.

| Catrice a răspuns (pentru Adriana6799nh):

Da

| herns a răspuns:

Ar fi ok cu formele alea incurcate de pronume, atribute si restul insa din pacate nu se mai reiau