| Demeister a întrebat:

La facultatea de medicină,dacă eşti un student cu rezultate excelente, primeşti o bursă mare?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, primesti bursa de merit sau de performanta.
Conform HG 558/1998, citez:
"2. Bursele de merit se acordă în următoarele cazuri:
a) studenţilor cu rezultate deosebite la învăţătura;
  b) studenţilor cu performanţe ştiinţifice - bursa de performanţă, care este o bursa de merit atribuită prin concurs de către fiecare universitate;
  c) studenţilor cu performanţe cultural-artistice deosebite - bursa de  performanţă artistică, celor cu performanţe sportive - bursa de performanţă sportiva. Acestea sunt burse de merit atribuite de către fiecare universitate."
"6. Cuantumurile burselor sunt stabilite de către senatul universitar, în asa fel încât cuantumul minim al bursei sa acopere cheltuielile de cazare şi masa în cămine şi, respectiv, la cantine.
  Cuantumul bursei de performanţă este cel puţin de doua ori mai mare decât bursa minima atribuită în instituţia de învăţământ respectiva şi mai mare decât bursa de merit."

| OnuOnulică a răspuns:

Da.

| alexandrualind a răspuns:

Da.

| Demeister explică (pentru OnuOnulică):

Ce cuantum au bursele?
De exemplu la medicină?

| Demeister explică:

Poți primi 1.000 de lei pe lună?

| DryIce a răspuns:

Un c***t. Primesti 100lei, bani cu care iesi de 2 ori cu prietenii la bere si s-au dus. E Romania, cat crezi ca primesti pe de moca? Nu mai e vremea ceausista.

| Trynda a răspuns:

Ba tu vrei salariu? Ca nici medicul nu ia atat.