| Marcu_Mihai_1993 a întrebat:

La științe ale naturii la liceu, ce se face în special?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Eu de abia ce am terminat la o clasa de stiinte ale naturii, deci, sunt, oarecum, avizat sa-ti raspund la intrebare. Aveam 3-4 ore de romana, 4 de mate, 3-4 de biologie, 3 de chimie, 3 de fizica. Am spus 3-4 pentru ca am avut si cate 3, dar si cate 4 pe parcursul celor 4 ani. Se pune accentul, in special, pe biologie si chimie, poate si fizica. La astea o sa dai si BAC-ul la alegere, pe langa mate si romana. Pe romana, cum am vazut la raspunsul de mai jos, nu se pune accentul in special aici. De la o clasa de stiinte ale naturii e indicat sa mergi la Facultatea de Medicina.

5 răspunsuri:
| Anna121 a răspuns:

Biologie, chimie, fizica, romana si matematica. Pe aceste materii se axeaza cel mai mult.

| Aylee a răspuns:

Biologie in special, chimie si fizica. Restul se fac in mai putine ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Nu e indicat, e un profil real, poti alege ce vrei tu mai departe.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum poti sa te contrazici cu mine, cand eu de acolo vin laughing Poti sa mergi intr-adevar unde vrei, eu merg la istorie la facultate, altii la marina, dar, indicat e sa mergi la medicina. Pentru asta te pregatesti in special la o clasa de stiinte ale naturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Nu te-as fi contrazis daca nu as fi stiut despre ce e vorba. Profilul e bazat pe ramura medicinei, dar exista un echilibru avand in vedere materiile stidiate pe parcursul celor patru ani ceea ce face posibila orientarea spre orice tip de facultate. Poti doar sa iti dai seama la sfarsit daca esti pasionat de biologie sau chimie, dar sa ti cont si de alte aspecte care conteaza ca sa fii un medic. Doar atunci poti urma Facultatea de Medicina. Din cate observi, chiar daca ai urmat si tu acelasi profil ca si mine, ai ales altceva.