| Ist a întrebat:

La un profil de st.Sociale intensiv germana, se incepe de la 0 cu germana,nu?
Nu e bilingv, deci nu a fost nevoie sa dau nimic.
Mie profesorii mi.au zis ca incepe de la 0
Dar vreau sa stiu daca e asa. Va rog sa raspundeti doar cei care sunt sau au fost la un profil intensiv germana.

3 răspunsuri:
| Extraterestru2 a răspuns:

Eu sunt la un profil intensiv engleza si da, trebuie sa dai un test ca sa se vada ca ai un nivel minim de limba straina. Nu stiu cine te-a mintit, dar nu cred ca se apuca profesorii sa ia limba chiar de la 0(nivel de clase primare), daca nu vorbesti deloc germana, nu cred ca ai facut o alegere buna.
La acea scoala exista profil de stiinte sociale si simplu sau doar intensiv germana?

| Ist explică (pentru Extraterestru2):

La profil de intensiv engleza e diferit, profesorii mi.au zis asta. Engleza am facut toti in gimnaziu
La mine in judet, este si intensiv italiana...asta nu a facut nimeni in gimnaziu.
Pentru cei care au facut germana in gimnaziu, e sectia germana...si de asta zic ca incepe de la 0.

| Extraterestru2 a răspuns (pentru Ist):

Nu stiu ce sa zic, eu sunt din Sibiu unde exista extrem de multe scoli cu limba de predare germana sau in care se face germana in loc de franceza, deci automat exista multi vorbitori de germana. Poate in orasul tau se va incepe de la 0, la noi si pentru cei care au facut germana in loc de franceza in gimnaziu s-a continuat cu materia de a9a nu a luat nimeni de la inceput. Dar, daca zici ca esti din alt oras unde probabil nu se pune accentul pe germana ca aici, se va incepe de la inceput.
Iti tin pumnii, bafta!