| DaciaRomania a întrebat:

La voi in școală sunt reguli noi din acest an școlar, și care sunt, și dacă vi se par ok sau nu?

4 răspunsuri:
| skibiditoaleta a răspuns:

Salut. La mine la liceu au aparut cateva modificari. In primul rand am sala de detentie care nu a fost implementata pana acum in Romania. Pe langa asta au mai aparut cateva schimbari mici cum ar fi regulamentul mai aspru, si o strictete mai mare cand este vorba despre telefoane.

| Seba2013 a răspuns:

Scoala te invata sa fii sumis si sa aplauzi nu sa chestionezi (gandire crítica).

Acolo gasesti doar autoritate si supunere nu autonomíe. Daca faci un diagnostic ai sa vezi. Este prea optimist sa spui ca toti ajung la exit si nici unul la esec.

Ceea ce am vazut eu este ca nu exista o JUSTITIE DISTRIBUTIVA. De acolo ies clasele sociale joase si medii. Profesorii fac pe prostii cu cine vor si pe desteptii cu cine vor. Prin formalismul lor, profesorii te condamna. Si eu ma pot face slab cu cine vreau si destept cu cine vreau. Daca vreau mai mult te incurc decat sa te ajut.

Ei bine profesorii sunt pusi acolo de niste oligarhici din clasa inalta care vor sa blocheze dezvoltarea.

Daca nu mergi cu mama la scoala si nu le cade bine celor din sistemul educativ poti sa te lasi de scoala. Sistemul educativ este legat de o oligarhie care controleaza clasele sociale. Cand un profesor vrea sa te blocheze iti explica lucrurile pe dos. Ei au tot felul de strategii militare pentru ca ii pun acolo si ii scoate ministrul educatiei. Guvernul controleaza educatia. Iar guvernul vrea sa isi pastreze pozitia lor. Doar cei care fac pact cu ei au trecere restul sunt impinsi intr-o procedura cu multe obstacole.

Nu exista Justitie Curriculara ci ei isi impun opinia prin crearea INSTITUTIEI. Institutionaliamul in sine are propia opinie peste justitia curricular. Cand s-au facut institutiile acolo s-au pus prezenti oligarhici si caini batrani care controleaza procedimientul. Doar cand vor Directorii si toti presedintii impun o metodologíe prin care se poate TRECE. Prin celelalte metodologíi nu se poate TRECE si tot timpul te incalci in procediment. Iti pun nod in papura. Si ei cum au experienta si sunt caini batrani stiu exact tacticile adecvate.

| darrio2007 a răspuns (pentru skibiditoaleta):

Foarte bine.