| corolav a întrebat:

Lui ZvT
Mă bucur că m-ai aprobat dar... unde e funda?
În orice caz, sincer, răspunsul lui alexgabby este corect şi e mai scurt dar nu îndeajuns de clar.
Corect ar fi fost aşa :
1 ) se toarnă apa din vasul de 3 litri în vasul de 5 litri. Avem 0 litri, în vasul de 3 şi 3 litri în vsul de 5.
2 ) se toarnă apă din vasul de trei litri în vasul de 5 pînă cînd acesta se umple. Vom avea: 5 litri în vasul de 5 şi 1 litru în vasul de 3.
3) se varsă apa din vasul de5 litri şi se toarnă în acesta acel litru rămas în vasul de 3 litri. Vom avea 0 litri în vasul de 3 şi 1 litru în vasul de 5.
4) se umple vasul de 3 litri şi vom avea 3 litri în vasul de 3 şi 1 litru în vasul de 5
5 ) turnăm apa din vasul de 3 în vasul de 5 şi vom avea : 4 litri în vasul de 5 şi 0 litri în vasul de 3.
De fapt am realizat astfel punerea a 4 litri în vasul de 5 litri.
Alexgabby a fost mai succint dar mai puţin explicit şi probabil pentru mulţi de neînţeles.
Mai ales acea formulare " se toarnă de două ori din vasul de trei în vasul de 5 ", fără a explica anume că urmează de fapt şi o primă golire a celor 5 litri de apă din vasul de 5 litri.

4 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

laughingAmuzant...ZvT a inteles, a dat funda cui a considerat ca merita asa ca nu are rost sa ceri explicatii.Pe viitor fii mai rapida. Uneori cantitatea nu conteaza.

| corolav explică (pentru AndreiGabi):

De acord, dar de cele mai multe a fi ceva mai explicit e poate mai bine decît a da un răspuns grăbit şi nu prea de înţeles.În orice caz, există un precept latin care mi-a fost de cele mai multe ori de ajutor în viaţă : Festina lente. Matale eşti mult mai tînără de cît mine şi poate că vei învăţa pe parcurs acest lucru. Ar fi trebui să apreciezi faptul că am apreciat răspunsul matale iar nu să te simţi ofensată. Sănătate!

| trompeta a răspuns:

Big loser! Daca nu stii sa rasp la o intrebare ce te bagi ca musca-n ****.Ia si su ge-o. Ai "raspuns" cica la o intrebare de-a mea despre un text argumentatv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu știu din ce piesă de teatru e, dar am o bănuială că ar fi aia cu clondirul cu mastică-prima;
in fine, nu contează asta; altceva vroiam să-ți zic:iar ai două răspunsuri și aici! bine - 3 cu al tău!
iar cu al meu 4!
sau să le numărăm din nou,coane Fănică?
nu le mai numărăm,o lăsam așa!
bine; sau le numărăm mâine?
cred că așa o să facem,numai să nu mă trezesc că imi dai ignore!
vedem;
ok; sper că te-am ajutat! imi dai fundă, te rog!
că uite - și eu îți dau! ca să vezi că putem fi si amici; de fapt, oricum suntem!
că m-ai luat tu cu mai apoi cu "pigmeule" asta-i altă poveste;
bine; vă doresc- nu?- o seară frumoasă!
și sper să vă distrați!
eu-da!