| anonim_4396 a întrebat:

M-am decis sa merg la facultate pana la urma. Vreau sa stiu daca la jurnalism se face gramatica multa. Si daca merita asta. Undeva am citit ca gasesti loc de munca doar cu pile. Este adevarat?

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Schema ''doar cu pile'' o baga cei care is frustrati ca nu intra fix unde vor ei. Loc de munca este mereu daca esti bun la ceea ce faci.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca te duci la jurnalism si nu te duce capul sa iti gasesti de lucru freelance pentru publicatii - din afara, preferabil - atunci nu ai ce cauta la facultatea aia, sincer.

| johnnny123 a răspuns:

"Undeva am citit că găsești loc numai pe pile".

Asta se spune despre absolut toate domeniile. Și în general cei care spun asta sunt cei care nu-și găsesc un job pentru că sunt insuficient de pregătiți și atunci caută o scuză. Cu alte cuvinte, nu e niciodată vina lor, problema este că "se intră numai pe pile".

Este adevărat că în țara asta fenomenul pilelor este foarte răspândit. Dar asta se întâmpla în special în aparatul de stat, iar posturile care se câștigă cu pile sunt acelea în care incompetența nu contează.

Domeniul jurnalismului autentic (nu al jurnalismului de propagandă aservit cuiva) nu este așa. Un jurnalist bun care produce jurnalism de calitate va găsi întotdeauna o platformă pentru a-și publica articolele. Poate că nu va ajunge milionar din asta, dar va putea duce un trai decent și va fi respectat.

Dar dacă problemele tale sunt "gramatica" și siguranța locului de muncă, atunci poate că jurnalismul nu e pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai ce căuta acolo dacă nu ai o gramatică impecabilă și faci o facultate doar ca să fie.

| Eireann a răspuns:

Se prepune ca stii deja sa scrii corect, gramatica se invata in scoala generala. Cat despre locul de munca, depinde ce vrei sa faci si ce e dispusa sa faci: correspondent in zone de razboi, journalism se investigatie/ancheta, etc

| brokxy a răspuns (pentru johnnny123):

Da ok