| Larisa981 a întrebat:

Ma puteți ajuta cu detalii despre facultatea la distanță? Muncesc in afara dar m-ar interesa sa știu cum se procedează, daca trebuie sa fiu prezenta lunar sau când. Și de asemenea niște facultăți, n am idee cum se procedează nici la ce facultate as vrea. Orice legat de facultăți e binevenit, de la înscriere pana la domenii. Mersi

Răspuns Câştigător
| denisajunkie01 a răspuns:

Mai bine bine te-ntorc în țară, te-apuci de Onlyfans și faci și faucltatea la zi și-ai rezolvat problema :))))

Glumesc, dar e o variantă și asta :)))... Dacă nu știi ce vrei să faci în viață, fă o facultate random, cea mai ușoară, psihologie ceva. Dacă chiar vrei să urmezi un domeniu, ai o înclinație, îți alegi una pe domeniul ăla.

Dar, de reținut că facultatea nu contează, dacă-ți dorești cu adevărat să te perfecționezi într-un domeniu, îți cumperi cursuri pe coursera.com, citești cărți despre, te duci ca intern la o companie și muncești pe moca un an de zile și faci rost de o recomandare în domeniul ăla de la ei... facultatea nu te ajută foarte mult decât dacă vrei să te faci avocat, medic sau inginer, în rest poți reuși în orice domeniu și fără facultate

Facultăți la distanță sau cu frecvență redusă solicită prezența în weekend, deci tot va trebui să fii prezentă. Mai sunt și facultăți online, la astea nu trebuie să fii fizic la cursuri deloc, dar nu prea există în România, ci doar în străinătate și trebuie să știi engleză foarte bine

https://www.harvardonline.harvard.edu/course

Astea de la Harvard mi se par cele mai ok și folositoare în viață, le plătești separat pe fiecare în parte, le faci doar online, valorează mai mult în fața angajatorului și sunt ieftine 400$ bucata, depinde ce alegi.

Ce se caută foarte mult acum e programare IT, Inteligență Artificială și cam atât. Tot asta se va căuta și pe viitor, astea nu mai mor, celelalte da.

Eu așa aș face dacă aș timpul înapoi. Acum contează și să ai un gram de înclinație către treaba asta, dar se câștigă bine rău de tot și e cerere, cu doar niște cursuri de Full Stack Developer deja profesezi, fără facultate

Sau te apuci de Onlyfans dacă arăți bine și nu mai trebuie să-nveți nimic :))) e alegerea ta, spor

4 răspunsuri:
| Ganderoaica a răspuns:

Trebuie să fi prezentă o dată pe lună dacă alegi învățământul la distanță cu frecvență redusă, sau totul se face online la învățământul la distanță fără frecvență. Se cere învățare și muncă individuală. înscrierea se face pe bază de dosar. Cele mai multe facultăți de prestigiu au și Departamentul Învățământ la Distanță, cu precădere cele cu profil tehnic.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui sa iti clarifici gandurile si sa stabilesti ce facultate doresti sa faci, sa alegi clar un domeniu. Daca alegi sa o urmezi asa doar pentru a zice ca ai o facultate, nu stiu cat va fi de util? Mai ales cand si platesti pentru ea. Sunt multe persoane care si-au dat seama ca au ales gresit, sigur ca nu e capat de lume, iar pe urma au schimbat facultatea.Dar tot e bine sa ai o plasa e siguranta si te gandesti bine ce ti-ar placea, sau ce domeniu te atrage.

| Larisa981 explică (pentru denisajunkie01):

? da, mersi de sfat. La Onlyfans zic pas, însă informațiile sunt utile

| denisajunkie01 a răspuns (pentru Larisa981):

Mai și glumim, până la urmă e alegerea ta. Cu drag, mă bucur dacă te-am putut ajuta. Mult succes în planurile tale!