| anonim_4396 a întrebat:

Maine am lucrare la franceza, singura materie la care cunostintele mele sunt relativ, inexistente. Imi da din subjonctif passe, stiu ca se formeaza prin que+pronume+auxiliaru etre sau avoir + participe passe. De aicea nu inteleg(participe passe) de unde iau eu terminatia verbului ( am vazut ca in unele cazuri verbul se schimba de tot, gen (tu) avoir-eu.
Nu ma pricep la franceza, rog o explicatie cat mai in detaliu. O fi simplu dar pentru mine franceza este ca chineza

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru tine si romana e CA CHineza (adori cacofoniile, asa-i?).
Subjonctivul trecut se formeaza din subjonctivul prezent al auxiliarelor "avoir" si "être"+ participiul trecut al verbului de conjugat.
La franceza, ca si la matematica sau la fizica, exista niste reguli care se invata.
Tu nu inveti, nu ca nu te pricepi.

| Yukii987 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Practic, ceea ce ai spus tu nu are nici o legatura cu ce am intrebat eu. Nu inteleg de ce te-ai mai deranjat sa raspunzi? Si poate ca eu nu stiu franceza din alte motive pe care tu nu le stii asa ca nu mai scoate capul pe geam sa faci acuzatii de genul acesta. Du-te frate culcate daca esti pe TPU doar sa enervezi oamenii.

| Yukii987 a răspuns:

Da recunosc, a fost haios si in acelasi timp ingrozitoare intrebarea tipului.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Yukii987):

De fapt, primul raspuns era pentru tine; al doilea a fost postat gresit si l-am anulat.

| Yukii987 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Mda ce sa spun, asta imi arata ca daca ai vreodata o intrebare la care vrei un raspuns, Dumnezeule, intraba oriunde alt undeva decat pe TPU. Uite oameni ca tine au stricat site-ul acesta. Invatare de minte.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Yukii987):

Sa stii ca si eu le dau elevilor mei TOATE regulile de formare a diferitelor timpuri verbale.
Daca ei nu le invata, nu mai e vina mea.
De fapt, tu ce vrei? Sa-ti dea cineva TOATE verbele din franceza la subjonctif passé si, eventual, sa ti le si sopteasca, in telefon, la lucrare? Hai sa fim seriosi! pune mana pe carte, uita-te la sfarsit, unde ai o turma de verbe la toate timpurile invatate, si ai sa stii sa scrii maine.
Daca ti-e lene, nu e vina mea sau a TPU.

| Yukii987 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Daca voiam ca cineva sa mi le sopteasca specificam asta mai sus, am intrebat pentru a invata (sau incerca) macar sa invat ce mai pot astazi, si apropo nu stiu cum este la tine dar eu fac acum referire la tot invatamantul acesta al romaniei de 2 bani in care marea majoritate a profesorilor nu isi da interesul destul de mult ca sa faca si ei liniste in clasa in timpul orei ca toti elevii sa priceapa. Nu se merge pe premiza cine intelege bine, cine nu sa se descurce singur! Nu degeaba mai mult de jumate pica bacul, si daca ai asculta si tu la stiri problema e mai mult la profesori nu la elevi. Si nu zic ca elevii sunt nevinovati dar totusi de la voi pleaca treaba!