| NICKSOOO a întrebat:

Morometii se studieaza la scoala la profil de real (mate-info)?

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Uite, eu sunt in clasa a 12a si diriga mea care e profesoara de romana ne-a dat la final de clasa a 11a o lista detaliata cu toate operele de BAC si atentie, nu trebuie doar sa le citesti, ci si sa inveti comentariile lor, pe care ti le va preda profesorul/profesoara de romana, pe parcursul celor 4 ani de liceu.Acestea ar fi:
"Povestea lui Harap-Alb'-Ion Creanga
"Cealalta ancuta"-Mihail Sadoveanu
"Moara cu noroc'-Ioan Slavici
"Alexabdru Lapusneanul"- Costache Negruzzi
"Mara"-Ioan Slavici
"Baltagul"-Mihail Sadoveanu
"Ion"-Liviu Rebreanu
"Enigma Otiliei'-George Calinescu
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"Morometii"-Marin Preda
"Luceafarul"-Mihai eminescu
"Plumb"-George Bacovia
"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii"-Lucian Blaga
"Flori de mucigai"-TudorArghezi
"Joc secund"-Ion Barbu
"In Gradina Ghetsimani"-Vasile Voiculescu
"Leoaica tanara, iubirea"-Nichita Stanescu
"O scrisoare pierduta"_I.L.Caragiale
"Iona"-Marin Sorescu
Spor la citit si mult succes la BAC
Apropo, in ce clasa esti?

12 răspunsuri:
| AiEnmaYuuki a răspuns:

Depinde de profesoara cu care se face roamana.Prieteni de ai mei au facut, dar sunt profesoare de romana care au alta programa.Deci depinde de profa.

| Miha3 a răspuns:

Daca se afla in programa de bac se face. Eu am facut si am fost la mate info intensiv info.

| fataaceea a răspuns (pentru Miha3):

Scuze ca te intreb aici dar cum e la mate-info intensiv info?

| Monyktza a răspuns:

Depinde de programa si de preferintele profesoarei... Este o carte frumoasa totusi. Poate cadea la bac, dar nu trebuie sa te ingrijorezi.

| deathy a răspuns:

Da,se face.Nu stiu in ce clasa..eu am facut in a 10-a

| Euletitia a răspuns:

Buna! Da, se studiaza pentru ca e in programa de BAC si deci trebuie studiat: in clasele a 9-a sau a 10-a, in functie de cum va structura profa ta materia, vei face primul volum, iar in clasaa 12-a vei studia cel de-al doilea volum. Sfatul meu e sa citesti de pe acum cartea, ca sa nu te aglomerezi in timpul anului cand, in afara de lecturi, vei avea si alte teme/proiecte de facut, in cazul in care nu ai citit-o deja. succes!

| Miha3 a răspuns (pentru fataaceea):

Pai depinde ce prof de info ai.La mine a fost super ok... Orele erau lejere. aveam vreo 5-6 ore de info pe saptamana. Adica invatam cat puteam, nu era exigent la materie pentru ca intelegea ca nu toti aveam capacitatea de a intelege programarea si astea.

| NICKSOOO explică (pentru Euletitia):

Imi poti spune si mi te rog, toate cartile care trebuiesc citite pentru BAC? Te rog, mult! Multumesc!

| NICKSOOO explică (pentru Euletitia):

Eu trec la liceu; dar vreau sa le stiu din timp, ca sa le am citite; multumesc foarte mult!

| Euletitia a răspuns (pentru NICKSOOO):

Cu placere. iti doresc mult succes la liceu si numai bine. Din ce oras esti?

| NICKSOOO explică (pentru Euletitia):

Din Turnu Magurele; tu?

| Euletitia a răspuns (pentru NICKSOOO):

Iasi