| mODIN a întrebat:

Nu m-am lamurit 100% ce reprezinta studiile de master. In aproape toate cazurile vad ca acestea sunt accesibile tuturor, indiferent de pregatirea pe care o au sau profilul ales la licenta. Totodata, se presupune ca acestea implica un nivel mai avansat de cunoastere si pregatire.

Legal vorbind poti face o facultate in studii umaniste (istorie, litere, filosofie etc.) si dupa sa faci un master in stiinte ale naturii. Presupunand ca treci de admitere si termini intreg programul, iti va da asta dreptul sa lucrezi intr-un laborator medical dupa? Parca imi da cu minus aici laughing

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, de exemplu despre psihologi legea specifica faptul ca e necesar sa aiba licenta in psihologie sau psihosociologie.

Tehnic, licenta noua + Master=licenta veche. Licenta noua=licenta veche minus unul sau doi ani.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De exemplu, eu mi-am echivalat licenta veche in Olanda si am primit grad de Master.

| mastadont a răspuns:

Studiile de master reprezintă specializarea. Dacă în facultate pui bazele, stabilești fundația domeniului pe care ți l-ai ales, la masterat te specializezi pe o anumită ramură a acelui domeniu, eu am făcut literele la facultate însă m-am specializat pe traduceri tehnice de exemplu. Fără o facultate sau nenumărate cursuri înainte nu văd cum ai putea rezista la un master care nu este pe domeniul tău de activitate. La masterat și nu doar la admitere trebuie să arăți în orice moment că ai habar și că vrei să faci acel masterat, că nu va sta nimeni să-ți predea bazele din nou.
Dacă reușești să-l termini atunci te poți angaja liniștit în domeniul în care ai masteratul.