| BlackX0 a întrebat:

Off oameni buni! Pe 19 iunie am prima proba la evaluarea nationala si pur si simplu nu mai pot de frica! La scoala am media pe cei 4 ani in jur de 9.65 sau 9.70. La subiectele pe care le-am rezolvat ca sa ma evaluez iau in jur de 9-9.50-9.90 la mate si 8.80-9.30-9.40 la romana. Multi imi zic ca la aceste note ma consum degeaba, dar se poate observa ca notele variaza. Eu imi doresc o medie de 9.5 ca sa pot inra la Mihai Vitezul si am probleme cu romana, dar nu pentru ca nu stiu, ci pentru ca gresesc la cele mai usoare exercitii din neatentie (exact ca la mate, gresesc la primele parti). De obicei la compuneri mi se scade putin (in jur de 0-2 puncte).
Stiu ca am scris mult, si ma scuzati pentru asta, dar simteam nevoia sa ma descarc cumva.
Puteti sa-mi lasati si mie ceva impresii ale voastre din anii trecutii de la examene?
De exemplu cum vi s-au parut subiectele si chestii d-astea.
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| BlackX0 explică (pentru KenaSebi):

Asta mi se spune mereu, dar tot am incertitudinile mele...

| Kiwibibilă a răspuns:

Asa e cand nu esti stresata. Acasa nu ai stresul de la examene si iti permiti sa gresesti.
Si eu la simulari anul trecut aveam 9 si 10 la română și 9 la mate (voiam sa intru la CNVA Galati si imi trebuia minim 9, 70) si eram super stresata si descurajata pentru ca toti imi spuneau ca avand aceste note n-am nicio sansa sa intru, si totusi am luat 9, 70 la română și 10 la mate. La mate ce-i drept ma asteptam la nota asta pentru ca incepusem sa invat dupa simulari dar la romana chiar nu-mi dadusem silinta deloc sa invat si am ramas șocată. Ce-i drept a fost și foarte ușor la română-gen liric și o compunere narativă.
Stai liniștită, uneori stresul e bun. Te face să te concentrezi.
Succes!
Pa pa

| GHoST013 a răspuns:

Eu am dat sincer sa-ti spun examenul acela acum 6 ani si erau alte vremuri atunci dar iti recomand sa nu ai emotii si sa nu iti faci griji. Sa dormi bine inainte si sa te concentrezi. Subiectele sunt ca simularile/ testele din carte deci daca te descurci bine acolo o sa te descurci si la examen.

| BlackX0 explică (pentru Kiwibibilă):

Eu in simulari am luat 9.30 la mate si 8.65 (uhh limba asta) la rmana. Bine, as mai putea sa adaug 2 puncte (pe care mi le-a luat Emil Sitaru lol ).

| Adry05 a răspuns:

Cand am dat eu acum examenul asta acum ceva ani mi s-a parut extrem de usor. Fii foarte atent, mananca 2-3 cubulete de ciocolata neagra in ziua aceea pe langa mic-dejun si nu te mai stresa atat ca nu apuci nici 20 de ani in stilul asta panicat laughing

| BlackX0 explică (pentru Adry05):

Prietene, mananc si tot pachetul de ciocolata daca e nevoie, doar sa iau 10 la mate si eh un 9.30-9.20 la romana. (apropo sunt fata).
happy

| Adry05 a răspuns (pentru BlackX0):

Pai si eu sunt fata, nu vad de ce m-ai lua cu prietene. Nu cred ca ar fi vreun baiat sa aiba trandafir la profil si numele Adri laughing
In fine. Nu mananci toata ciocolata, cateva patratele pentru ca stimuleaza creierul si iti da energie. Dar neaparat neagra.
Si sa dormi cat mai mult inainte de examen, sa nu faci greseala sa te culci tarziu sau trezit devreme pentru repetat ca te vei incurca mai rau. Bazeaza-te pe ce-ai invatat pana atunci

| BlackX0 explică (pentru Adry05):

Aaa. Scuze. Nu am vazut poza de profil. Nu stiu de ce am asumat genul. Apropo mersi de sfaturi oameni buni. A functionat happy

| BlackX0 explică:

Mai, va multumesc pentru sustinere. Acum realizez ca ati avut dreptate si ca m-am stresat degeaba. La matematica am luat 10 curat, iar la romana 9.80. Si per final am iesit cu media de admitere 9.85
Nu ma asteptam nici la un 9 fix la romana XD. Am decis sa ma duc in Sava. Mersi din nou!