| Akemi a întrebat:

Pai as dori si eu un mini test despre precizarea valori morfologice cu tot cu raspuns... ofer fundita!big grin fast plzz!

Răspuns Câştigător
| MiQutsa a răspuns:

Nu prea am inteles raspunsul dar am sa incerc sa iti ofer un raspuns,sper sa fie cel corect)
Valorile morfologice a verbului ''a fi''
-Acest copil este indraznet (verb copulativ,deoarece formeaza un predicat nominal)
-la momentul dat el este la cumparaturi (verb predicativ deoarece are sensul de a se afla,a exista)
-as fi mers cu tine, daca nu eram ocupata (verb auxiliar, fiindca ajuta la formarea modului cond. optativ)
sper ca te-am ajutat. Funda? :*

1 răspuns:
| Akemi explică (pentru MiQutsa):

Mersi mult...chiar aveam nevoie...ca azi dau teza la romana si aveam si eu nevoie de niste mici explicatiibig grin mersi multtongue