| anonim_4396 a întrebat:

"Până la finalul anului 2023, elevii trebuie să aibă câte 3 note la disciplinele cu mai mult de 2 ore pe săptămână, potrivit Ministerului Educației"
Daca nu ai 3 ce se poate intampla? E obligatoriu sa ai 3?

9 răspunsuri:
| GucciMarcheaza a răspuns:

Nu e varule, e recomandare, stai linistit si cu o nota si cu 10... tot la betoane ajungi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Media se poate incheia si cu doua note la unele materii! Conteaza sa fie de trecere

| Parakeets a răspuns:

Păi în orice caz, dacă ești elev, uite vestea bună happy

Orice se poate întâmpla, nu o să ți se întâmple ție. Ci proful dă răspundere. Că el trece notele în acel catalog. laughing)

Așa că keep calm și fii liniștit/ă de sărbători. Că nimic rău nu vei păți.
Cel mult poate, vei primi o notă din burtă, dacă proful/a nu mai are timp să te asculte și trebuie musai să fie acolo 3 note. laughing) Dar cel puțin la noi la primar, se trec note și în ultimul modul.

Înainte da, când erau semestrele, se făcea situația pe fiecare semestru și profesorii sau învățătorii, erau obligați să aibă medii încheiate la fiecare materie și media generală apoi și se dădea și situație la finalul fiecărui semestru. Câți elevi înscriși, câți plecați, veniți în timpul semestrului, câte absențe motivate, nemotivate, câți au finalizat semestrul și au trecut, câți rămași la câte materii, câți cu abandon și tot așa.
Acum cu modulele, e mai lejer și pentru profi și pentru voi, elevii. happy

| Violleta2022 a răspuns:

"Daca nu ai 3 ce se poate intampla? E obligatoriu sa ai 3?"

Da, este obligatoriu sa ai 3 note, conform ordinelor Ministerul Educatiei si Invatamantului, deci ce este oficila nu poate fi interpretata dupa ureche sau cum vrea unul si altul.

Daca nu ai 3 note, atunci situatia ta va ramane deschisa la acel obiect, posibil satre de corijenta daca ai note mici.

| Dragobeta a răspuns:

Ramai cu situatia neincheiata.

| bogdyZ a răspuns (pentru Violleta2022):

Pana la vacanta asta, nu pana in vara

| Violleta2022 a răspuns (pentru bogdyZ):

Si eu ce am zis?
Ca ramai corijent daca nu ai 3 note... ca nu am mentionat nicaieri un termen.

| bogdyZ a răspuns (pentru Violleta2022):

Ești vai de steaua ta și p...a

| Violleta2022 a răspuns (pentru bogdyZ):

Asa te invata mata sa vorbesti?
Halal educatie ti-au dat parintii, rusine sa le fie!