| Anutza_Ana_1996 a întrebat:

Pare o intrebare stupida, dar cum reusiti sa intelegeti matematica laughing? Credeti-ma am facut pregatire, am invatat, am luat-o din clasa a 5a si m-am uitat prin toate caietele, dar mi-e imposibil. La absolut toate celelalte materii ma pricep de minune, dar absolut deloc la matematica. Va rog dati-mi un sfat.

Răspuns Câştigător
| andreussa a răspuns:

Ar trebuii sa iti gasesti un profesor de pregatire cu care iti place sa vorbesti... Daca profesorul iti va face matematica sa para distractiva sigur si tie iti va place sa faci exercitii in plus. eu am o profesoara foarte exigenta dar cu toate astea explica totul ca sa poata fii inteles dar sa fie sh dirtractiv...De multe ori e vina profesorilor care sunt prea monotonii

42 răspunsuri:
| ExcessAnonym a răspuns:

Incearca sa copiezi si sa iei un 5 la mine merge de fiecare data laughing

| VladPetcu a răspuns:

Cand aflii zi si mie ca nici eu nu inteleg matelaughinglaughing

| DarkBlood32 a răspuns:

Cand vei termina scoala generala vei intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine, matematica se gândește, nu se tocește.

| DragosteDePrimavara a răspuns:

Crede-ma ca este greu sa intelegi pe cineva care scpune like me..Am aceeasi problema...

| Yusuke16 a răspuns:

Deci ca sa poti sa faci matematica, trebuie sa stii formulele, ca sa stii formulele cauti toate formulele din clasa a 5 si a 8 si le scrii pe niste foi. Dupa iei o formula si o inveti ca pe poezie(nu e neaparata nevoie sa aiba rimatongue)... Aria triunghiului...
Matematica e usoara da unei grea
Cand nu sti aria triunghiului
Incepi sa o canti
Aria este egala cu un mister
Baza ori inaltime supra doiiiiiiilaughing

Glumesc trebuie sa le iei pe rand sa le repeti de vreo 5 ori si sa le scrii pana iti intra in captongue.Bafta.Funda?

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru DarkBlood32):

Am terminat-o deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti mai fa tu probleme, e de inteles. Matematica nu este o stiinta facuta sa fie inteleasa de toti oamenii. Axeaza-te in viata pe altceva care nu are legatura cu matematica si va fi bine. Bafta!

| deyutza135 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fiiiii suuuuppppeeerrrr aatteennttttaaa la LECTIE eu sunt cea mai buna la mate si asa reusesc eu. sper ca te-am ajutat!

| mgtow a răspuns:

Te numeri prin cei care nu se adapteaza cu niste calcule fara folos in viata asta. Parintii o sa vorbeasca cu profesorul de matematica sa te treaca, ii ia o sticla de ceva sau niste bani pe ascuns ii da si te rezolva pana scapi de scoala generala apoi la liceu te bagi la profilul uman unde n-ai treaba cu matematica.

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru ExcessAnonym):

Mda, mersii laughing)

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru deyutza135):

Multumesc pentru sfat, dar eu am avut un pfofesor care nu stia sa explice plus ca ne punea sa copiem din manual.

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru mgtow):

Deja sunt la profil real, si nu e ca nu trec ma descurc binisor, dar vreau sa o inteleg mai bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu toata lumea poate sa intelegea matematica si este unul dintre putinele obiecte la care trebuie sa gandesti si sa ai logica nu sa tocesti si sa inveti pe derost.

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru VladPetcu):

Ok laughing)

| Xtadelo a răspuns:

Doamne straight face
Ce semanam laughing

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru Yusuke16):

Nu e numai de formule, caci la stiu.

| deyutza135 a răspuns (pentru Anutza_Ana_1996):

Atunci e cam greu daca nu va explica matematica, cauta si tu pe cineva care stie la perfectie si roagal sa te ajute poate iti explica

| VladPetcu a răspuns (pentru Anutza_Ana_1996):

Mi-a iesit media 8 dar cum o pot mari?laughinglaughing) pe viitorlaughing?

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc.

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru Xtadelo):

Nu-i asa? laughing

| CeaCuMasca a răspuns:

Cum adica nu intelegi matematica? Si unui copil de 10 ani, daca ii dai formulele stie sa faca legatura.Numai si numai prin exercitiu te perfectionezi si incepi sa intelegi, sa reti formulele si regulile din mers.Chiar nu stiu ce e asa greu de inteles, in afara de faptul ca trebuie sa inveti regula si apoi sa rezolvi dupa ea.Cred,de fapt, ca nu te-ai pregatit cum trebuie.Cate exercitii ai rezolvat? Daca nu stii sa le rezolvi, de ce nu cauti rezolvarea, ca sa retii? Si eu eram de 6 la mate, pana cand m-am saturat.Mi-am scos singura exercitii si cu rezolvarile am invatat cum se fac.Nu e de-ajuns sa stii formulele, trebuie sa le si pui in aplicare.

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru deyutza135):

Multumesc pentru sfat big grin

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru CeaCuMasca):

Multumesc pentru sfat. Dar cum am zis si mai sus am avut un profesor care nu ne explica, ne punea sa citim si sa scriem din manual. Chiar nu stiu sa le rezolv si gata.

| Xtadelo a răspuns (pentru Anutza_Ana_1996):

Pai la fel ca tine, am facut si pregatire... degeaba sad

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru Xtadelo):

In ce clasa esti?

| Xtadelo a răspuns (pentru Anutza_Ana_1996):

Trimite-mi ID-ul pe privat big grin

| Yusuke16 a răspuns (pentru Anutza_Ana_1996):

Daca sti formulele poti sa rezolvi orice la matematicatongue doar trebuie sa ti se invarta o rotitatongue Dai funda?

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru Yusuke16):

Nu este un răspuns care chiar să mă ajute. Cerşetori de "fundiţeeeeŢ

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru Xtadelo):

Nu ma deranjeaza daca il stie lumea : aghsf@yahoo.com