| Anutza_Ana_1996 a întrebat:

Pare o intrebare stupida, dar cum reusiti sa intelegeti matematica laughing? Credeti-ma am facut pregatire, am invatat, am luat-o din clasa a 5a si m-am uitat prin toate caietele, dar mi-e imposibil. La absolut toate celelalte materii ma pricep de minune, dar absolut deloc la matematica. Va rog dati-mi un sfat.

Răspuns Câştigător
| andreussa a răspuns:

Ar trebuii sa iti gasesti un profesor de pregatire cu care iti place sa vorbesti... Daca profesorul iti va face matematica sa para distractiva sigur si tie iti va place sa faci exercitii in plus. eu am o profesoara foarte exigenta dar cu toate astea explica totul ca sa poata fii inteles dar sa fie sh dirtractiv...De multe ori e vina profesorilor care sunt prea monotonii

42 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e probabil o problema generica la fete. Insa se pare ca vina e tot a profesorilor si a stereotipurilor de genul: "baietii invata mai bine matematica" sau " fetele invata mai bine limbi straine". Am vazut ca exista exceptii, ca si unii si altii pot invata de toate.
Daca tu mergi la scoala cu ideea ca nu poti, nu stii, nu intelegi, e clar ca nu vei invata niciodata matematica. Profesorul de la scoala ta acorda mai multa atentie in timpul orei baietilor sau fetelor?
S-a facut un experiment pentru a demonstra daca intr-adevar baietii stiu mai bine matematica si fetele nu. In clasa in care s-a acordat atentie fetelor si au fost practic incurajate, si ele s-au descurcat foarte bine, la fel ca baietii.

Răspuns utilizator avertizat
| Anutza_Ana_1996 explică (pentru anonim_4396):

As tine sa te contrazic, cunosc in scoala eleve care au alt profesor si au ajuns si in etapele nationale la olimpiada de matematica pe cand baietii nu. Ai adus un argument foarte prost. Asta depinde de fiecare persoana si cat timp isi dedica invatatului, nu conteaza genul.

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru andreussa):

Multumesc pentru sfat >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anutza_Ana_1996):

Conteaza genul. Pentru ca de cand ne nastem, suntem supusi stereotipurilor. "Aaa, e fata, lasa ca e cuminte". Sau "Baietii sunt rai si fac numai nazbatii". Ei bine, si la scoala este prezenta discriminarea aceasta subtila. Oricum, acela a fost un studiu, realizat de cercetatori. Deci e verosimil. La limbi straine la tine in clasa cine invata mai bine? Fetele sau baietii?

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru Niicola):

Draga, invat, stiu toate formulele si definitiile. Cum am mai spus timp de 4 ani am avut un profesor care nu ne-a explicat, pur si simplu a trebui sa scriem din manual lectia. E chiar asa de greu sa pricepeti?

Răspuns utilizator avertizat
| Anutza_Ana_1996 explică (pentru Niicola):

Tocmai am precizat ca stiu toate formulele si definitiile, dar ma rog.

| chocco1995 a răspuns:

Daca iti place matematica si iti doresti cu adevarat sa o intelegi, cu un profesor bun, un meditator pe masura..nu o sa mai ai nicio problema

| Yusuke16 a răspuns (pentru Anutza_Ana_1996):

O vai ce sa zic, bine ca esti u aia care sa dea fundite cersetorilor.

| shadovv a răspuns:

Ca sa stii matematica trebuie sa stii logica...

| Anutza_Ana_1996 explică (pentru chocco1995):

Multumesc pentru raspuns. happy