| 12345asd a întrebat:

Pe o insula erau 2013 locuitori unii fiind cavaleri iar altii minciunosi.cavalerii tot timpul spun adevarul iar minciunosii tot timpul mint.Fiecare zi cite un locuitor spuneabig grinupa plecarea mea numarul de cavaleri de pe insula va fi egal cu numarul minciunosilor""si dupa aceasta parasea insula. Dupa 2013 zile pe insula nu a mai ramas nici un locuitor.
Citi minciunosi erau initial pe insula?
A)0 B)1006 C)1007 D)2013 E)Nu se poate determina

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Nu poate sa fie A, pentru ca se spune "erau si cavaleri, si mincinosi". Nu poate sa fie D, la fel, erau de amandoua felurile. Ramane B si C. Daca primul care a plecat era cavaler, a zis adevarul, astfel ramanand 1006 cavaleri + el care tocmai plecase, asa ca ne ramane varianta C. Daca primul care a plecat a fost mincinos, e posibil sa fi ramas 2011 mincinosi si doar un cavaler, sau 311/1700 etc, iar aceste variante nu exista. Varianta C ramane in picioare.

4 răspunsuri:
| 12345asd explică:

(spunea dupa plecarea)

| Park1Suin a răspuns:

Tu nu cumva ai participat la cangur?

| 12345asd explică (pentru Park1Suin):

Da

| sabin89 a răspuns:

"Fiecare zi cate un locuitor" Gresit. "In fiecare zi..."