| LisaJulie a întrebat:

Pe vremea lui Nicu și Elena, oamenii într-adevăr citeau mai mult sau este o exagerare, pentru ca și când erau 2 ore de televizor pe zi tot se găseau lucruri de făcut? Oricum cititul de placere nu mai este cum era, fiind atâtea filme care îți dau totul pe tava!

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Si la fost la fel din acelasi mootiv
citam oriune, oricat si aproape orice.Tin minte ca tata m-a tarat cu forta la tv sa vad fata care canta la piansi semana cu mine.
din ziare citem,, mica publicitate'', dar eram obligati sa conspectam din realizarile tovarasului
E ADEVARAT ca se citeste mai putin, dar sunt destui care inca o fac.

Bula
| Bula a răspuns:

Cititul (din carti) are mai multe scopuri:
1 - distractie
2 - ocuparea timpului liber
3 - dezvoltarea vocabularului
4 - invatarea gramaticii corecte
5 - inatarea de notiuni noi
6 - dezvoltarea inteligentei
- etc.

Din pacate, prin social media, majoritatea celor de mai sus se pierde in neant (mai ales cele de dupa punctul 2).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca citeau, ce altceva sa faca?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Da, se citea mai mult si oamenii erau mai educati.