| LisaJulie a întrebat:

Pe vremea lui Nicu și Elena, oamenii într-adevăr citeau mai mult sau este o exagerare, pentru ca și când erau 2 ore de televizor pe zi tot se găseau lucruri de făcut? Oricum cititul de placere nu mai este cum era, fiind atâtea filme care îți dau totul pe tava!

9 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Si la fost la fel din acelasi mootiv
citam oriune, oricat si aproape orice.Tin minte ca tata m-a tarat cu forta la tv sa vad fata care canta la piansi semana cu mine.
din ziare citem,, mica publicitate'', dar eram obligati sa conspectam din realizarile tovarasului
E ADEVARAT ca se citeste mai putin, dar sunt destui care inca o fac.

Bula
| Bula a răspuns:

Cititul (din carti) are mai multe scopuri:
1 - distractie
2 - ocuparea timpului liber
3 - dezvoltarea vocabularului
4 - invatarea gramaticii corecte
5 - inatarea de notiuni noi
6 - dezvoltarea inteligentei
- etc.

Din pacate, prin social media, majoritatea celor de mai sus se pierde in neant (mai ales cele de dupa punctul 2).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca citeau, ce altceva sa faca?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Da, se citea mai mult si oamenii erau mai educati.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Chiar nu aveați alte activități, hai ca în anii 80 nu prea era mancare prin magazine, erau raționalizari dar restaurante erau și pe vremea comunismului, teatru era, activități sportive erau! Și ce carti erau mai exact, mai erau și de prin Occident?

| LisaJulie explică (pentru Bula):

Chiar dacă citești Stăpânul Inelelor sau Harry Potter?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu sunt chiar asa batran... cat am prins din comunism nu stiam inca sa citesc happy

Erau activitati, dar nu mergeai toata ziua la activitati... seara mai citeai o carte ce sa faci

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LisaJulie):

Ce au LoTR sau HP?

Bula
| Bula a răspuns (pentru LisaJulie):

Doar atat?
1001 nopti ai citit?