| Necunoscutu92 a întrebat:

Poate sa incheie media cu 2 note daca avem 3 ore?

10 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

La limba romana sau la matematica?
Eu te-as lasa corigent la amandoua.

| darrio2007 a răspuns:

Da.

| EvilMayDie64 a răspuns:

In primul rand, nu ai specificat la ce materie ai tu 3 ore pe semestru. In al doilea, e si greu sa gaseasca ceva sa va puna acolo note, ca sunt multe mizerii de optionale, care n-au cum sa-ti foloseasca la ceva in viata, puse aiurea in programa scolara, la care chiar nu stiu ce control ar veni sa verifice. Ar fi absurd sa ramai cu situatia neincheiata din cauza unei astfel de materii.

| sierra1 a răspuns:

Fii sigur că îți mai pune o notă (probabil din "burtă")

| sierra1 a răspuns (pentru EvilMayDie64):

Nu contează materia

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru sierra1):

Nu stiu, eu m-am gandit la faptul ca la alte materii decat optionalele de care am mentionat (sau practica), n-ai cum sa ai doar 3 ore pe semestru... Acum, daca individul invata intr-o scoala din mediul rural, unde in multe zone ale tarii, invatamantul e caracterizat de miserupism, atunci da, nu conteaza materia, ca acolo nu vine nimeni in inspectie sa-i verifice pe profesori si pot baga "din burta" cate note au chef. Nu ca ar fi diferit la oras, dar acolo mai trec ocazional inspectori.

| denisTiky a răspuns:

Se poate sa ti-o inceie dar trebuie sa ai 2 note fara teza
Daca la materia respectiva nu dai teza atunci merge doar cu 2 note
Daca nu ai dat teza la materia respectiva atunci cred ca trebuie sa o dai ca altfel nu merge sa ti-o incheie

| sierra1 a răspuns (pentru EvilMayDie64):

Nu conteează materia: la trei ore pe săptă. trebuie să aibă minimum 3 note

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, este obligatoriu sa ai cel putin 3 note, conform art.118, alin.(4) din Regulamentul-cadru, citez:
"(4)Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două."

| Goete a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cine a spus ca are 3 ore pe saptamana?
Ca de exprimat nu se stie exprima corect, e clar