| Mark8818 a întrebat:

Poate sa-mi spuna cineva toate timpurile pentru modurile personale din lb franceza?

3 răspunsuri:
| CoxBlack a răspuns:

MODURILE PERSONALE

INDICATIVUL arata o actiune, sigura, reala.

PREZENTUL indica desfasurarea actiunii in momentul vorbirii. Sufixele si desinentele de prezent sunt:

Conjugarea I Conjugarea a II-a

eu invat lucrez aflu eu par

tu inveti lucrezi afli tu pari 25311usj91voq8n

el/ea invata lucreaza afla el/ea pare

noi invatam lucram aflam noi parem

voi invatati lucrati aflati voi pareti

ei/ele invata lucreaza afla ei/ele par so311u5291vooq

Conjugarea a III-a Conjugarea IV-a

eu merg eu dorm iubesc hotarasc

tu mergi tu dormi iubesti hotarasti

el/ea merge el/ea doarme iubeste hotaraste

noi mergem noi dormim iubim hotaram

voi mergeti voi dormiti iubiti hotarati

ei/ele merg ei/ele dorm iubesc hotarasc

TRECUTUL indica desfasurarea actiunii inainte de momentul vorbirii

IMPERFECTUL exprima o actiune trecuta, care se desfasoara in acelasi timp cu o alta actiune trecuta,

aratand durata sau repetarea. Sufixele si desinentele de imperfect sunt:

Conjugarea I Conjugarea a II-a Conjugarea a III-a Conjugarea a IV-a

eu invatam eu paream eu mergeam eu dormeam

tu invatai tu pareai tu mergeai tu dormeai

el/ea invata parea el/ea mergea el/ea dormea

noi invatam paream noi mergeam noi dormeam

voi invatati pareati voi mergeati voi dormeati

ei/ele invatau pareau ei/ele mergeau ei/ele dormeau

PERFECTUL COMPUS exprima o actiune trecuta, terminata in momentul vorbirii. Este alcatuit din

forme specifice ale verbului auxiliar a avea+participiul verbului de conjugat

eu am

tu ai invatat

el/ea a parut

noi am mers

voi ati dormit

ei/ele au

PERFECTUL SIMPLU exprima in limba literara o actiune petrecuta si incheiata in trecut. In limba

literara, este timpul povestirii la persoana a III-a. In limba vorbita, este folosit doar in anumite regiuni

ale tarii (in Oltenia mai ales) si exprimao actiune terminata de curand. Sufixelesi desinentele de perfect

simplu sunt:

Conjugarea I Conjugarea a II-a Conjugarea a III-a Conjugarea a IV-a

eu invatai eu parui eu mesei eu dormii

tu invatasi tu parusi tu mersesi tu dormisi

el/ea invata el/ea parul el/ea merse el/ea dormi

noi invataram noi paruram noi merseram noi dormiram

voi invatarati voi parurati voi merserati voi dormirati

ei/ele invatara ei/ele parura ei/ele mersera ei/ele dormira

MAI MULT CA PERFECTUL exprima o actiune trecuta si terminata inaintea altei actiuni trecute.

Sufixul si desinentele de mai mult ca perfect urmeaza dupa sufixul deperfect simplu si sunt:

Conjugarea I Conjugarea a II-a Conjugarea a III-a Conjugarea a IV-a

eu invatasem eu parusem eu mersesem eu dormisem

tu invatasesi tu parusesi tu mersesesi tu dormisesi

el/ea invatase el/ea paruse el/ea mersese el/ea dormise

noi invataseram noi paruseram noi merseseram noi dormiseram

voi invataserati voi paruserati voi merseserati voi dormiserati

ei/ele invatasera ei/ele parusera ei/ele mersesera ei/ele dormisera

VIITORUL indica o actiune ce se va desfasura dupa momentul vorbirii. Viitorul are forme literare de limba scrisa si de limba vorbita.

| Mark8818 explică (pentru CoxBlack):

Eu am vrut doar timpurile pe scurt, si apropo, nu numai indicativul ci la toate modurile... oricum multumesc.

| CoxBlack a răspuns (pentru Mark8818):

Eu ti-am dat sa fi sigur laughing cu placere :*