| fuckmorality a întrebat:

Pot fi primit la liceu in semestrul 2 al clasei a 12-a daca sunt exmatriculat de la colegiu? Invat la colegiu la profil real si vreau sa intru la un liceu la uman ca apoi sa dau la facultate de drept. Daca dau BAC-ul la mate o sa am cel mult 5 dar daca dau la istorie o sa am cel putin 8. Nu pot sa iau documentele de la colegiu pana nu achit 200 euro taxa pe primul semestru. Si vreau sa fac sa fiu exmatriculat pentru lipse ori note rele ca sa nu mai achit taxa si sa plec la liceu. E posibil?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa fii primit in sem.II daca ai fost exmatriculat?
Te vei putea reinscrie si transfera abia in anul scolar urmator, conform Statutului elevului, citez:
"ART. 22. (1) Exmatricularea constă în eliminarea elevului din unitatea de învăţământ preuniversitar în care acesta a fost înscris, până la sfârşitul anului şcolar.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reînscriere, în anul şcolar următor, în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu;
b) exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ;
c) exmatriculare din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp.
  (3) Elevii exmatriculaţi din unităţile de învăţământ - liceal şi postliceal - din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, pentru motive imputabile, se pot transfera, în anul şcolar următor, într-o altă unitate de învăţământ, cu respectarea prevederilor prezentului act normativ, a regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar şi a regulamentelor specifice."

| Bondarel99 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asa spune legea, dar eu am avut colegi care au fost exmatriculati si in noiembrie si in marte, in clasa a 12 a si si-au continuat studiile la alt liceu fara sa piarda anul, bineinteles cu rugaminti pe la directorul acelui liceu, dar au fost primiti.
Dar cel care a pus intrebarea se joaca cu focul. Matematica nu e deloc o treaba imposibila, poti sa iei lejer nota mare daca faci foarte multe exercitii, daca depui timp si efort, cateva luni nu mori. Si la istorie nu te gandi ca e floare la ureche, ai foarte multa materie de retinut. In plus daca la facultatea respectiva se intra cu examen de admitere, bacul e fix 0. Nu o sa te faca in niciun caz mai destept la istorie faptul ca te-ai inscris la jumatatea clasei a 12 a la profil uman.

| AdrianLvs a răspuns:

Elevul care este exmatriculat dintr-o scoala poate sa se reinscrie abia in anul urmator.Desigur,acesta va repeta anul in care a fost exmatriculat.