| Andrei99c7 a întrebat:

Profesorii au voie sa stearga nota din catalog cu un pix pilot? Daca nu, ce pot face in privința asta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu au voie sa stearga notele din catalog.
In schimb le pot anula, tragand o linie peste nota si semnand. Sigur ca trebuie sa aiba un motiv intemeiat pentru anulare, de ex. ca a gresit nota sau elevul.

| Mosotti a răspuns:

Daca o poti sterge fara sa se vada, o poti face, la noi acu 30 de ani profii faceau din 3 8, din 5 mai facea sase, nu era voie dar se facea fara nici o semnatura.
Si daca elevu nu are nota in carnet.
Dar daca e pix din ala cu guma, nu se sterge ca lumea, se poate vedea ce a fost scris inainte.

Dar in general nu ai de ce sa stergi notele, fa 3 ca sa ai loc de 8 la o adica, sau 5 ca sa faci 6 la o adica, ca se vede mai putin la modificarile astea.
Dar recomandat e sa dai note si sa le lasi asa.

| Brizbriz a răspuns:

Cum a spus Ioandelasal, NU
dar, nu inseamna ca nu o fac, iar tu nu ai dreptul legal sa te uiti in catalog, decat daca te adresezi justitiei si ai mandat, deci in "teorie" nu ai cum sa stii

tot ce poti sa faci e reclamatie la inspectorat, poate, poate

| Andrei99c7 explică (pentru Brizbriz):

Faza e ca mi.a pus 8 si dupa mi.a sters nota de față cu toți colegi, si mi.a pus 2

| Brizbriz a răspuns (pentru Andrei99c7):

"mi.a sters nota de față cu toți colegi"
SUPER, ai martori, reclamatie la inspectorat

| UltraSoundSound a răspuns:

Nu, nu au voie sa o stearga notele, doar sa le anuleze!