| Mihaela2001 a întrebat:

am 12 ani. as vrea sa dau la facultatea de arte vizuale, dar nu stiu daca trebuie sa ma bazez pe artele vizulale si la liceu. si daca trebuie, ce liceuri pentru arta mai exista in Bucuresti in afara de cosbuc si tonitza?

5 răspunsuri:
| Aamerican a răspuns:

Nu ar trebui sa te gandesti la facultate de la varsta asta.

| Mihaela2001 explică (pentru Aamerican):

Ba da. de la o varsta frageda trebuie sa te gandesti la viitor. mama ta nu ti-a zis? iti zic eu acum.

| pastru009 a răspuns:

Buna Mihaela.Nu ar trebui sa te gandesti de acum/sa iti faci planuri de viitor.IN primul rand mai ai pana la liceu si pana acolo nu se stie nici cu examenul(dar daca te gandesti de acum la facultate deja, inseamna ca inveti bine.preupun happy ).In al doilea e bine sa te gandesti deja liceu, dar e rau sa te gandesti rau sa iti alegi deja facultatea, fiindca nu se stie la ce materii nu vei invata si vei invata.Sau bac-ul, de exemplu:nu se stie daca il vei lua(vezi? nu este bine sa te gandesti deja la facultate, fiindca vor fi multe care se pot intampla pana atunci).
Eu zic sa iti vezi de clasa a 7a (daca nu ma insel eu, dar poate fi si a 6a nu imi dau seama blushing ) si cat despre liceu o sa discuti cu profesorii la orele de dirigentie in clasa a 8a.Nu iti face tu griji de acum inca esti mica.Si nu ma contrazice fiindca multi ar fi de acord cu ce am spus, dar sper ca tu sa fii printre aceia.
Sper ca te-am ajutat.
P.S. : Liceul Tonita este un liceu destul de bun, sa stii.O colega de a mea se va duce la e0l anul viitor.Si ea are talent(natural) in arte plastice.
O zi placuta la scoala Mihaela! happy

| Mihaela2001 explică (pentru pastru009):

Pai eu am talent in arte vizuale si imi si plac si vreau la un liceu bun care sa fie tot pe arte plastice. si ca facultate nu as putea ajunge decat la cea de arte vizuale

| pastru009 a răspuns (pentru Mihaela2001):

Asta inteleg si eu Mihaela din intrebare, nu erai obligata sa mi te justifici. happy
Eu doar ti-am spus ca trebuie sa iti vezi de carte acum.Ca intr-a 8a veti discuta despre liceu cu dirigintele/diriginta, si printr-a 12a sau a 11a veti discuta despre facultate tot cu un profesor, sau mai multi daca doresti tu.Nu iti face griji, doar fii atenta la note