| wwwAl3x a întrebat:

Sall TPU, am si eu o mare problema, mai exact la franceza.Am niste note de rasu curcii, pe cand la oricare alta materie numa peste 8...Sunt atat de praf incat as murii de foame daca as ramane in franta si nas stii decat romana, si am de tradus un text, pe care sper sa iau o nota care sa-mi faca macar un 5 preferabil 6 media. Uitati textu:

1)Noël est la fête de la lumière, de la rencontre et de la joie, une occasion de fêter ensemble, de faire plaisir aux gens cu'on aime. Fête chrétienne, Noël est aussi devenu la fête de l'enfance, celle de la famille, la célébration des liens entre les générations. C'est la fête qui réunit les hommes dans la paix et l'amour.
2)Ce que j'aimais le plus à Noël c'était le moment où l'on décorait le sapin. Dès le matin, mon frère et moi on ressortait la boîte de décorations et on commen çait à accrocher des boules décoratives, des ampoules électriques... Si cela ne suffisait pas, on en fabriquait soigneusement. Armés de ciseaux, de colle, de papier, on faisait des cœurs, des clochettes, des étoiles ou des anges qui oranaient notre sapin. C'était un momemt de redécouverte et de jouissance.
3)Lorsque je pense au Noël de mon enfance, je revois toute ma famille réunie autour de la table: mes cousins, cousines, tantes, oncles, parents, grands-parents... On dansait, on s'amusait, on chantait des noël... Quelle ambiance! Si je ferme les yeux, je sens encore le parfum délicieux des plats traditionnels et l'odeur des marrons dont ma grand-mère préparait une bûche savoureuse.
4)Quand j'étais petit Noël était ma fête préférée parce que je recevais plein de cadeaux. Bien avent la fête, je préparis une longue liste de cadeaux et l'envoyais par courrier au Pére Noël. Le soir du 24 décembre je mettais mes chaussettes sur la cheminée et dés que je me réveillais, je cherchais dedans ou bien je regardis sous le sapin. J'ouvrais les paquets avec une grande satisfaction.
Dau funda celui care raspunde cel mai repede si complet(adica la toate).Ms anticipat

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Crăciunul este festivalul luminii, întâlniri și bucurie, o oportunitate de a sărbători împreună, pentru a ruga oamenii sa fie mai buni. Sarbatoare crestina, Crăciunul este, de asemenea, sărbătoarea copilăriei, familia, celebrarea legăturilor dintre generații. Aceasta este festivalul care aduce oamenii împreună în pace și iubire.

Ceea ce-mi place cel mai mult la Craciun este decorarea bradului. Dimineata, eu si fratele meu luam din cutia decoratiunilor globuri, bile decorative, becuri. In cazul in care nu sunt de ajuns, fabricam altele manual sau cumparam altele. Inarmati cu foarfec, lipici, hartie, clopote, stele sau ingeri ne ornam copacul. A fost o descoperite minunata si plina de bucurie.

Când mă gândesc la Crăciunul din copilăria mea, îmi amintesc toată familia mea care se aduna în jurul mesei: verii mei, matusi, unchi, părinți, bunici... Am dansat, ne-am distrat, am cântat de Crăciun... Ce atmosferă! Dacă închid ochii, încă mai simt gustul delicios al mâncărurilor tradiționale și mirosul de castane care bunica mea le-a pregătit dintr-un catalog gustos.

Când eram mic Crăciunul a fost sarbatoarea mea preferata, deoarece am primit o mulțime de cadouri. Deși sarbatoream acest eveiment, preparam o listă lungă de cadouri și o trimiteam prin e-mail la Mosul de Crăciun. În seara zilei de 24 decembrie mi-am pus sosetele mele pe șemineu și de îndată ce m-am trezit, m-am uitat înăuntru si sub copac. Am deschis pachetul cu mare satisfacție.

Sper ca nu am gresit nimic, dar cred ca nu e perfecta happy.
Succes!