| Julean_Catalin_1969 a întrebat:

Acum am terminat clasa a 12-a si am luat si baucl.
Pe viitor as vrea sa imi deschid o firma, sa ma indrept spre domeniul afacerilor.
In sprijinul acestei dorinte ce facultate mi-ati recomanda si ce profil.
Va multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Deschide-ti firma, da faliment, deschide-ti firma, da faliment, deschide-ti firma, reuseste. Experienta e mama facultatilor.

| Julean_Catalin_1969 explică (pentru KodrutZ):

Nu as vrea sa falimentez atatea firme... dar ma gandeam ca este vre o facultate care sa vina in sprijinul meu.

| alessia5158 a răspuns:

Specializeaza-te intr-o profesie care sa corespunda cat de cat obiectului de activitate al firmei--- macar inveti "cum se face", mai ales in cazul unei firme care activeaza in domeniul productiei si al serviciilor.Pentru managementul si administrarea afacerii nu este neaparat nevoie sa faci facultate --- ajung niste cursuri de formare.In legatura cu aceste cursuri, mi-a atras atentia Business Academy, departamentul de antreprenoriat :http://www.business-academy.ro/B.academy-Odsek-Preduzetnistvo-2010_445

p.s. Nu te-as sfatui sa-ti faci o firma cu obiect de activitate in domeniul comertului deccat daca ai excelente calitati de vanzator si negociator.

| Julean_Catalin_1969 explică (pentru alessia5158):

Ms de raspuns. Ma gandesc la o firma de transport international.

| KodrutZ a răspuns (pentru Julean_Catalin_1969):

Nu falimentezi firmele altora, insa ideea in spatele succesului multora e ca pina au ajuns acolo au trecut prin "n" esecuri. Facultate care sa vina in sprijinul tau? ORICE FACULTATE, atita vreme cit esti foarte bun in ceea ce faci, poti sa faci si geografie sau filozofie, vei gasi o modalitate de a transforma cunostintele si skillurile dobindite acolo in bani.winking

| Julean_Catalin_1969 explică (pentru KodrutZ):

Da foarte adevarat!