| AnonimRD a întrebat:

Salut, am 15 ani si vreau sa invat limba germana.Este o limba destul de grea, credeti ca mai este posibil de la aceasta varsta sa o invat? Sau trebuia de la o varsta mai mica.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Din contra este foarte bine, ma bucur, la varsta ta o vei invata mai usor plus daca stii engleza, deja stii cateva sute de cuvinte, incepe prin acest curs online https://www.youtube.com/playlist?list=PLljOmRcOQhcLiXW6gUEu2VsMtoB9WBUvp
in fiecare zi, repeti lectia de 3 ori pe zi, asa ajungi la un nivel b1, dar momentan incepe cu acel curs

| Neutrull a răspuns:

Sigur ca poti. Germana o poti invata si la 20 de ani. Dar mai simplu e la 15 ani pentru ca ai mai mult timp pentru asta. Nu e tarziu sa te apuci. Asa ca invata limba ca e foarte important.

| raz0000001 a răspuns:

Aoleu ce ma enervati voi copii de genul care vreti sa faceti sau deja faceti ceva si veniti cu "am 15 ani" vreand sa impresionati pe cineva. Nu ii pasa nimanui ce varsta ai, si daca te simti capabil, cu siguranta

| MarcelGigelCanal a răspuns:

Eu m-am apucat de germana la varsta de 132412431234123 ani acum am 12312312341242341234234124123412341234124124 si tot nu stiu, daca inveti sa ma ajuti si pe mine

| Violleta2022 a răspuns:

Limbile straine se invata oricand doresti in viata chiar si la batrante.
Mama unor prieteni s-a apucat de invatat engleza la 68 de ani si a invatat-o foarte bine, ca a trebuit sa dea intreviul pentru cetatenie si l-a luat.
Tu la 15 ani, poti invata 2-3 limbi straine in acelasi timp, doar sa ai ambitie si sa le inveti corect, ca sa le poti vorbi dupa aceea.

| AnonimRD explică (pentru raz0000001):

Am zis de varsta deoarece este o limba straina grea, daca nu te-ai prins.

| anamariarot a răspuns:

Normal că e posibil. Îți recomand Germana fără profesor de la editura Eduard.

| Aligator0108 a răspuns:

În funcție de liceu și de profil, în cazul în care alegi profului de filologie, în clasa a X-a sau a XI-a există șansa să aveți un opțional. Noi, cel puțin, vom face limba germană în a XI-a.
Nu e niciodată târziu să înveți o limbă străină. Dacă te decizi să urmezi Facultatea de Limbi Străine pe secția Studii Culturale (?), aici vei dezvolta engleza învățată în gimnaziu și în liceu și vei învața o alta limbă precum araba, germana, chineza etc.
Și poți face pregătiri în particular și cu un profesor specializat în limba germană.

Succes!

| raz0000001 a răspuns (pentru AnonimRD):

"Nu ii pasa nimanui ce varsta ai, si daca te simti capabil, cu siguranta"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Da poti"

| Al_Fatahi_Rashed_2000 a răspuns (pentru raz0000001):

Cred ca mai bine nu scriai... "vreand"