| JohNNy7200 a întrebat:

Am 17 ani si sunt in clasa 11-a la profil 'stiinte-sociale'
Problema mea nu o reprezinta bacul, caci p-ala il iau 100 % no doubt. Problema reala ar fi ca nu stiu ce sa fac dupa liceu, facultate sa urmez. Mie imi plac foarte mult calculatoarele si ma pricep bine-foarte bine in acest domeniu (atat hardware cat si software), insa nu pot urma Politehnica din Bucuresti, pentru ca nu am nici o treaba cu matematica sau cu fizica.
In rest...nu am nici cea mai mica idee despre ce as putea face in viitor.
Ar fi trebuit sa stiu deja pana acum ce vreau sa devin sau in clasa a 12-a o sa "imi dau seama"?
sunt confuz.

multam!

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Cum iti dai seama? Ce iti face placere sa faci?
Daca te pun sa imi faci un portret, faci o caricatura de 'toata frumusetea'? big grin Daca te pun sa ma machiezi, ma faci ca un clown, sau ca pe o vedeta de la Hollywood?
Ai prefera sa joci o partida de sah decat sa inveti 5 mii de pagini la bio?
Ce iti face placere sa faci? Sunt mai multe lucruri, dar gaseste-le, organizeazati-le. Care sunt? Pur si simplu, ce iti face placere sa faci? Nu la ce esti cel mai bun. Nu. Ci, sa spui ce nu ti se pare o corvoada prea mare sa faci. De acolo trebuie sa pornesti.

2 răspunsuri:
| ivanhoe a răspuns:

Din moment ce nu ai nici o treaba cu matematica si fizica, cred ca totusi bacul ar fi una din probleme, nu crezi?
Pune mana si invata ceva si din aceste discipline pentru ca sa poti sa-ti urmezi visul.
Multa lume se pricepe la calculatoare. Prin metoda substitutiei e usor sa repari din punct de vedere hardwer un pc, iar in ce priveste softwerul, ce sa zic, ultima solutie e reformatare de hard, nu? Ce-i zici omului, ca are placa de baza defecta?(E doar un exempu). Pai pune mana si cauta si componenta electonica de pe placa de baza, inlocuieste-o, vezi daca merge si abia dupa poti spune ca te pricepi la calculatoare.

| JohNNy7200 explică (pentru ivanhoe):

Dau bac la romana, istorie si geografie/logica/sociologie/filozofie.
deci din nou, 100% no doubt ca il trec.