| anonim_4396 a întrebat:

Am o foarte mare problema, sunt in clasa a 12, bacul vine la fel trebuie sa iau si eu o decizie cu privire la facultatea pe care am sa o fac.Ma tot gandesc si ma tot gandesc, nu vreau sa fac o facultate si dupa sa stau acasa, vreau sa fac o facultate care sa imi asigure si un job bine platit.

Dati-mi cela exemple din viata voastra sau nu stiu pareri, unde sa ma duc.

Nu am nici o idee despre facultati, nu stiu ce ies dupa ce termin acea facultate.

ceva ajutor? dau funda!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O facultate tehnica, adica din cadrul Politehnicii. Deja este o lipsa acuta de ingineri de toate profesiile. Un bun specialist isi va gasi intotdeauna un loc de munca, mai ales daca avem in vedere ca vechii ingineri cam dispar de pe piata muncii si in ultimii 25 de ani nu au fost ""produsi"" specialisti, care sa umple golul lasat de asa numitele facultati particulare.

| ANONIM5677654 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

La ce facultate din cadrul politehnicii? ce invat mai exact sa fac si in ce cosnta aceasca meserie?

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa devii INGINER, 1.constructor (constructii industriale si civile se vor face tot timpul) 2.mecanic,3. electromecanic, 4. automatizari, 5. constructii de drumuri(autostrazi) si mai sunt o multime,crede-ma ca majoritatea se vor cere tot mai mult in viitor. Acceseaza site-ul unei politehnici din Cluj-Napoca, Timisoara, Bucuresti, Iasi, si gasesti facultatile din cadrul lor precum si cam ce ai putea ajunge, ce sa lucrezi, in ce domeniu si cam la ce companii/intreprinderi.