| Curiosul999 a întrebat:

Salut am o mare dilema cică numele de Nokia Samsung Sony Vaio etc vin de la numele de orașe /râuri eu am căutat în și nu mi-ai dat exista cumva râul Nokia Samsung Sony Vaio in lume? Sau au existat dar au secat?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Samsung cu siguranta nu e nume de rau.
Fondatorul a inceput cu comertul (peste si alte alimente), apoi cu asigurari, comert retail, si in cele din urma a simtit potentialul piesei de electronice, dupa 1960.
Numele si l-au ales "3 stele" pentru ca: isi doreau sa tinteasca cat mai sus, si sa straluceasca (adica sa le mearga cat mai bine, sa prospere, sa se dezvolte).

Sony vine de la "sunet", din latina.

VAIO e un nume inteligent ales, ce reflecta avantajele tehnologiei digitale (IO - Input-Output, adica o reprezentare digitala, prin biti 0 si 1) fata de vechea tehnologie analogica (VA - analog wave).

Pentru Nokia nu se stie chiar sigur, dar posibil sa aiba legatura numele cu numele unei ape (Nokianvirta).
Numai ca in dialectul vechi al limbii finlandeze, "noki" inseamna "sunet, zgomot".
Deci oricare varianta poate fi adevarata.

1 răspuns:
| Curiosul999 explică (pentru NLS):

Merci multhappy