| GabrielTudor1997 a întrebat:

Am o problema grava legata de evaluarea nationala.
Problema este ca nu ma pricep la matematica. Am avut 6 profesori din clasa a 5-a pana acum. Fiecare avea metoda lui de predare si ne incurcam. Problema este ca toata clasa nu trece de 7, anul asta nu a fost nici o nota de 9 la matematica.
Fac pregatire la matematica cu cea mai buna profesoara din scoala dar tot nu inteleg.
La romana sunt ok, in simulare am facut de 8, 6. Mi-am facut punctajul ieri si atat mi-a iesit, iar la matematica imi iese 4 in cap...
Si zic ca e diferenta mare de note de la 8, 6 la 4 e diferenta de 4, 6 puncte.
Ideea este ca inainte eram cel mai bun la matematica acum nu mai pricep nimic.
Profesoara de o am acum e tanara, este de 2 ani profesor (este al doilea an acesta) si nu prea stie sa explice.
Stie cineva ce e de facut? (De mentionat este ca eu invat, nu stau degeaba)

Răspuns Câştigător
| gabiez2015 a răspuns:

Heii,pai, si eu am avut aceeasi problema, sfatul meu este sa faci meditatii macar de 2 ori pe saptamana, sa mai lucrezi si pe acasa, eu cel putin asa am facut, si nu poti face un lucru cu forta, daca nu iti place matematica si nu o intelegi degeaba, macar dati silinta sa inveti pana la capacitate si sa iei o nota decenta, sa intri la un liceu bun. Sper ca te am ajutat. Funda?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ce e de facut? De mentionat este ca eu invat, nu stau degeaba"

asta e calea!

| GabrielTudor1997 explică (pentru gabiez2015):

Doamna cu care fac nu are timp decat duminica.
Ce e erept u eori ne mai tine 30 de mi, o ora in plus pe langa cele 2 ore pe mine si pe varul meu.
Am sa incerc cum ai zis, multumesc.