| maria13187162 a întrebat:

Salut bosilor, am și eu o întrebare. Anul asta vreau sa merg la olimpiada la romana (cred că și ollr, și olav). Anul trecut am fost doar la olav și am ajuns a treia pe județ, n-am făcut contestație totuși ptc nu știam că se dau premii. Anul asta vreau sa ajung la națională, macar la una dintre ele. Aveți vreun sfat ceva? Vreau sa incep sa învăț de zilele astea, adică în weekend îmi fac un plan de studiu și luni mă apuc, pe lângă ce învăț pentru evaluarea națională, că sunt a 8a. Mai ales dacă ați mai fost la olimpiadele astea as aprecia mult sfaturile voastre. hai ms

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urata exprimare: "salut bosilor"!
Exprimare folosita intre cocalari, golani si smecheri de cartier.
Mai esti si fetita, dar incapabila sa folosesti o forma politicoasa de salut, de ce?
Ar trebui sa stapanesti lb. romana mai bine de atat, mai ales ca vrei sa mergi la olimpiada de lb romana.

| maria13187162 explică (pentru Violleta2022):

Din câte știam eu, pe TPU nu este nevoie sa vorbesc formal, mai ales pentru că nu aștept răspunsuri de la adulți, ci de la copii de vârsta mea. Doar pentru că aleg sa folosesc aceasta exprimare nu înseamnă că sunt "incapabilă" sa folosesc altele mai adecvate. In mediul in care ne aflăm, nu este deloc nepoliticos sa folosesc salutul acesta. Nu insult pe nimeni, nu jignesc. Stăpânesc limba romana atât de bine încât îmi permit să folosesc și astfel de saluturi, că doar știu când se utilizează și când nu.
A, apropo, "ar trebui" cum ați scris dumneavoastră nu se scrie niciodată cu doi 'i'. Totuși, suntem pe TPU, haideți să și vorbim corect!