| GeoDeni a întrebat:

Cine stie care este diferenta dintre urmatoarele 2 fraze in engleza:
My brother, who is a farmer, lives in England.
My brother who is a farmer lives in England?
Ce rol au acele virgule?
Astept raspunsuri.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Ea a răspuns:

Virgulele delimiteaza o apozitie ( adica o constructie aduce detalii cu privire la ocupatia fratelui, probabil unicul).
Din a doua propozitie pot intelege ca ai mai multi frati, ca unul dintre ei este fermier si ca locuieste in Anglia.

3 răspunsuri:
| HighFlyer a răspuns:

Prima e corecta pentru ca ''who is a farmer'' este apozitie si trebuie bagata intre virgule

| GeoDeni explică (pentru HighFlyer):

Si asta inseamna ca a2a este gresita gramatical? Ar trebui ca ambele sa fie corecte.Sunt doar diferite una de cealalta.Multumesc

| GeoDeni explică (pentru Ea):

Multumesc mult! Asa este!