| Cefacibosule a întrebat:

Salut, dacă nu îmi place liceul unde am fost repartizat, cum pot sa ma mut și când? am înțeles ca anul acesta numai este pe semestre ci pe module? îmi puteți explica când pot sa ma transfer? Acum, pe loc nu pot? ​

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceul de unde pleci nu trebuie sa fie de acord, acesta da doar un aviz consultativ si liceul de transfer nu este obligat sa ia acest aviz in considerare, indiferent daca ar fi pozitiv sau negativ.
Doar aprobarea liceului de transfer are importanta mare dar nu va aproba daca nu indeplinesti conditiile de transfer.
In orice caz eu iti doresc succes in aprobare!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera inainte de inceputul anului scolar si atunci numai daca te incadrezi intr-o situatie exceptionala.
La schimbarea profilului te vei putea transfera, de regula, doar in vacanta de vara de dupa cl. a IX-a, conform art.144, alin.(3) si (4) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"(3) Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau a specializării, se efectuează, de regulă, în perioada vacanţei de vară, conform hotărârii consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul.
  (4) Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
  a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
  b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
  c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
  d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
  e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
  f) în alte situaţii excepţionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Cefacibosule explică (pentru Ioandelasal):

și dacă îmi accepta directorul liceului unde vreau pot sa ma transfer? dacă amândouă licee sunt de acord

| Cefacibosule explică (pentru Ioandelasal):

Deci dacă liceul unde vreau sa ma transfer este de acord și îmi aproba cererea, pot sa ma transfer? Dacă nu când? Am înțeles după al doilea semestru, dar acum nu știu când pentru ca am înțeles ca este cu module

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Cefacibosule):

Chiar nu ai citit atent primul raspuns al meu? Acolo gasesti ceea ce ai intrebat de prima data si ce intrebi iarasi.