| RektSalad69 a întrebat:

Salut, dupa contestatie la examenul de romana mi s-a scazut si mai mult. M-am verificat de 10 ori cu profesori si colegi si chiar nu cred ca puteau sa faca din 9, 8.70 in loc sa mai creasca. Am luat la mate 9.80 pentru credibilitate. Chiar nu pot face nimic?

5 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Stai linistit, 30 de sutimi scazute nu e mult.
Sunt cazuri in care altii au facut contrastatie si li s-au scazut mult mai mult, poate nu au fost pe un subiect sa scrii conform baremelor de corectare, profesorii doar asta iau in calcul.

Important e sa stii unde vrei sa dau mai departe al facultate, poate se dau examene de admitere si nota de la bac nu conteaza foarte mult, sau conteaza doar nota la matematica.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti face nimic, fiindca inseamna ca iti amintesti ceva gresit. De exemplu, este posibil sa fi pus, din greseala o virgula intre subiect si predicat si la corectare sa fi fost superficial si sa nu o vezi. Sau o cratima unde nu trebuie, sau un dezacord, toate astea fiind greseli grave care duc la scaderi imense de punctaj (pe buna dreptate). Eu cand am dat un examen echivalent am fost foarte neplacut surprinsa de nota mica luata la romana (8.80, in conditiile in care in clasa a opta fusesem la olimpiada nationala la romana). Nu am facut contestatie, dar m-am gandit mult la asta. Si dupa mai multe zile, rememorand pas cu pas ce am facut, mi-am amintit ca din neatentie am scris complement indirect in loc de direct (desi stiam, dar de la minte pana la foaie am pierdut ideea). E genul de eroare din neatentie pe care nici macar nu stii ca ai facut-o si ti-o amenitesti numai daca ai memorie foarte buna si te gandesti foarte atent la fiecare gest si moment din timpul examenului)

| Violleta2022 a răspuns:

Exact cum am spus aici, sunt 50 la suta cazuri cand ti se poate scade, pentru ca, cerand o conetestatie de reevaluarea a lucrarii, se aduna sau se depuncteaza fiecarea maruntis, care la prima corectare au scapat.
In plus, o contestatie inseamna ca ii enervezi pe profesorii, facandu-i incapabili sa-ti fii punctat corect lucrarea prima oara, asa ca, iti mai scad din puncte, ca sa te invete minte.

| RektSalad69 explică (pentru Violleta2022):

De la 9.50 cat am calculat sa mai scada la 8.70 ca imi bat eu joc de ei sa mai ia o data la corectat doar dovedeste faptul ca nu stiu sa corecteze. Pe scurt sunt niste jegosi si nu au ce sa ma invete minte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RektSalad69):

Jegosi, nejegosi... dar ti-au tras-o bine!