| Curiosul999 a întrebat:

Salut informațiile din codul morse se primeau pe o foiță de hârtie presupun nu? Altfel cum îți dădeai seama ce ți-a transmis persoana de la celălalt capăt? Cine îmi poate explica cum funcționează un telegraf că am o mare dilema

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Codul Morse se poate transmite prin lumina, sunet sau curent (prin fir).
La receptie se poate interpreta vizual, acustic sau tiparit (cu calculator si program adecvat se poate si decoda direct).
Alfabetul morse trebuie invatat, atat pentru transmitere, cat si pentrureceptie.

| adryang78 a răspuns:

Informațiile în codul Morse se pot transmite prin orice mijloace care închipuie o succesiune de linii și puncte. De exemplu, clasicul S.O.S, în Morse, înseamnă trei puncte - trei linii - trei puncte. Dacă ai vrea să "îl scrii" cu ceva, ai putea, de exemplu, să pui trei pietre, trei bețe, trei pietre. happy
În cazul telegrafului, erau transmise acustic, printr-o serie de "țiuituri" mai lungi sau mai scurte. Fiecare literă și cifră se compune dintr-un anumit amestec de linii și puncte. Astea se învață la fel cum înveți să citești, literă cu literă.
Pentru recepționare este nevoie de multă practică, astfel încât să-ți dai seama unde se termină o literă și unde începe alta.

| Pavel_Ioana_ a răspuns:

Învață codul Morse și apoi mai vorbim.