| thepro07 a întrebat:

Salut.intr-o pir. tr. reg. cate perechi de drepte necoplanare sunt

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Pai grupezi cate o latura care pleaca din varf, cu latura opusa a bazei
http://problemedematematica.com/......lara-4.jpg

ceva de genul

VA BC
VB AC
VC BA

deci 3

4 răspunsuri:
| EMike a răspuns:

5. Cate o pereche pe fiecare fata.

| xBya a răspuns:

0.
Oricare doua drepte sunt coplanare.

| Danzell a răspuns (pentru xBya):

Imagineaza-ti 2 drepte una orizontala si una verticala la un metru distanta una de alta. la fel e si la piramida (de oricare natie ar fi ea). cubul, cilindrul, sfera, piramida tin de geometria de spatiu.
orice 2 drepte neparalele reprezentate in spatiu sunt necoplanare

| xBya a răspuns (pentru Danzell):

Asa-i cum zici. A dat tifosu`n mine aseara. M`a impiedicat sa gandesc.