| ruddy a întrebat:

Salut.
Intrebare de electronica.Rezistenta ce modifica, Amperaju, sau Voltaju?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voltajul, tensiunea, mai exact se aplică la capetele unei rezistențe.
Ea nu poate modifica tensiunea.
Intensitatea curentului, numită de dta amperaj este dată de mărimea rezistenței.
Nici aici rezistența nu modifică nimic.

| simpluone a răspuns:

Amandoua le poate modifica. De obicei insa tensiunea se considera constanta depinde de aplicatie. In practica se foloseste tot pentru modificarea curentului (amperajului) pentru tensiune nu e rentabil.

| Zaygon a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu ele. Folosesti rezistente daca vrei sa faci un divizor de tensiune(ai 5V si iti trebuie 3.3V ).

Bula
| Bula a răspuns:

Rezistenta, tensiunea (voltajul) si curentul (amperajul) depind fiecare de cealalte.
Relatia dintre acesti factori este data in Legea lui Ohm (invatata la scoala - fizica).

| ruddy explică (pentru Bula):

Bravo ai dat si tu un copy paste de pe google si imi zici mie sa invat la scoala...

Bula
| Bula a răspuns (pentru ruddy):

Inca nu a existat Google cand Legea lui Ohm mi-am supt-o din degetul mic! tongue