Întrebare recomandată | daniel43 a întrebat:

Ma aflu in situatia de a ramane repetent pentru a 3-a oara.

Am citit regulamentul scolar si am inteles ca pot repeta un an de maxim 2 ori, insa ma aflu intr-o situatie mai complicata:

Am ramas repetent de doua ori in generala, mai exact in clasa a VI-a.

Din cauza unor probleme personale nu m-am putut tine de scoala in primul an din clasa a XI-a.
In al doilea an, cam la fel, plus ca o profesoara avea ceva cu mine, am reusit sa trec la restul materiilor dar ea m-a lasat repetent.

Am continuat scoala la frecventa redusa unde am reusit sa trec clasele, iar acum sunt la liceu, in clasa a IX-a.

Din pacate, am nimerit intr-un liceu plin de tigani, cocalari si drogati. Nu am nimic cu ei, insa unii...pur si simplu isi bat joc. Din cauza lor, plus ca am avut o gramada de chestii pe cap, n-am putut tine pasul si cu invatatul, si nu m-am putut duce mereu la liceu.

Acum, avand prea multe absente, situatii neincheiate si una sau doua corigente, nu cred ca mai am sanse sa trec clasa.

Ce se va intampla? din regulamentul scolar am inteles ca daca raman repetent pentru a 3-a oara, nu mai am sanse sa continui scoala la zi, ci doar la fara frecventa sau in cadrul programului "a doua sansa". Insa nu specifica nicaieri daca se pun si anii din generala sau doar cei de la liceu.

Vreau sa ma mut din liceu, sa continui la zi.
Mentionez faptul ca am implinit 18 ani. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu situatia de repetentie este motivul pentru care nu iti poti continua studiile cu frecventa, ci varsta ta! --- ai implinit 18 ani!

Elevii care depasesc cu mai mult de 3 ani varsta clasei si care din diferite motive (repetentie, abandon scolar, exmatriculari cu drept de reanscriere ) nu au finalizat invatamantul obligatoriu (de 10 clase) pot sa isi continue studiile numai la frecventa redusa.
Vezi confirmarea in articolul 25 din Legea Educatiei Nationale :http://www.unibuc.ro/......ionale.pdf

9 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Din pacate nu te pot ajuta, pentru ca nu cunosc foarte bine regulamentul. Daca nu reusesti sa gasesti pe cineva care sa iti raspunda aici, incearca sa vorbesti cu o directoare, o secretara ori o profesoara de la tine din liceu, cu care te intelegi mai bine.
Totusi, sfatul meu ar fi sa incerci sa te tii de scoala. Din ce vad eu ai scris mai corect si mai clar, decat scriu multi dintre cei cu facultati si mastere terminate, iar daca mesajul este scris de tine, cred ca ai potential. Stiu ca nu este ceea ce cauti, insa ia-o ca o incurajare. Multa bafta!

| Husicel a răspuns:

Dacă ai împlinit 18 ani nu te mai poți înscrie la liceu la zi; așa știu eu de la un fost coleg care a fost în aceeași situație

| unprietenaproape a răspuns:

Te felicit pentru vointa ta, eu din pacate n am avut o. Nu stiu sa-ti raspund, tot ce iti pot spune este ca, asa cum ai spus si tu exista posibilitatea sa nu mai poti frecventa cursurile la zi. inca nu s-a incheiat anul, nu ai ramas repetent. insa poti ramane daca o sa continui sa nu faci nimic. mergi la medicul tau de familie, i a scutiri. eu am obtinut una pentru o luna de zile. iti poate scrie ca ai avut o boala grava. Vorbeste cu fiecare profesor in parte despre situatie ta, roaga i sa ti de a notite cu ce ar trebui sa inveti. nu uita ca poti pierde inca un an, pe care ai putea sa-l treci daca inveti fie chiar si incontinu pana o sa se incheie anul

| daniel43 explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc mult!

| daniel43 explică (pentru unprietenaproape):

Multumesc! voi incerca.

| alessia5158 a răspuns:

Iti sugerez sa optezi pentru cursuri la "seral", nu la cele cu "frecventa redusa"---sunt de calitate mai buna in comparatie cu forma "frecventa redusa". La frecventa redusa, mergi la scoala doar cateva saptamani dintr-un semestru si va trebui sa studiezi de unul singur lectie de lectie fara explicatiile unui profesor( efortul va fi mai mare decat cel depus urmand cursurile cu frecventa ).

p.s. Majoritatea colegiilor, liceelor au organizate si cursuri serale--- informeaza-te la secretariatele acestora.
Succes!

| GoodDay9 a răspuns:

Frate eu iti spun sincer, daca ai vazut ca nu te duce capu sa termini un liceu, trebuia sa le spui la ai tai: mama-tata scoala nu e de mine, nu ma duce capul sa termin un liceu, si ai fi rezolvat problema. Daca ti-a umbat mintea la facut panarame si alte chestii normal ca sa termini un liceu devine mai greu.Toti va plangeti ca nu va descurcati la scoala, bagati tot felul de motive, cand problema este la voi: nu puteti tine pasul cu altii de varsta voastra, sa terminati o scoala.Si eu am fost elev, cea mai mare problema pentru mine a fost matematica si fizica, dar am trecut peste, fara sa ma prezint in toamna la corigenta ca toti prostii.

| GoodDay9 a răspuns:

Si,intrebarea mea pentru tine este: parintii tai nu au vazut ca tu ai probleme cu scoala, ce ai tu ce probleme ai tu? trebuia sa ia atitudine si sa te duca la un psiholog, vorbea cu tine, stiu eu...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Daniel,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!