| NoctisFive a întrebat:

Mai cateva luni va trebui sa-mi caut un liceu la care sa merg, fiind a VIII-a, si sunt indecis. Stau intr-un oras mic cu doua licee (unul tehnologic si unul teoretic), ambele fiind destul de slabe. Cel teoretic are promovabilitate la Bac de cca. 50%, iar cel tehnologic de 0% laughing. Eu m-am gandit sa merg sa studiez intr-un alt oras. La inceput m-am gandit la un liceu din judetul meu, dar liceul care era mai bun din judet nu are mijloace de cazare (internat). Singura solutie e sa merg la un liceu din alt judet, dar mi-e frica ca nu o sa intru la liceele pe care le vreau. Am discutat cu parintii mei despre situatie si ei mi-au recomandat sa stau la liceul din oras si ca mai bine investesc banii pe care trebuiau sa mi dea pentru internat in meditatii. Ce parere aveti? Sa raman in liceul din orasul meu, tinand cont ca pot lua si meditatii sau sa merg intr-un liceu mai bun din alt oras?

Răspuns Câştigător
| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Salut! Iti recomand sa te duci la un liceu cat mai aproape de casa.
"Carte" inveti oriunde. Daca unii nu vor sa invete e treaba lor! Poti sa fii si singurul din liceu care a luat bacul! Cat timp ai internet, poti sa inveti lejer pentru examen! Gasesti tutoriale, cursuri ( gratuite).
Totul depinde de tine. Poti sa inveti la orice liceu.
Eu sunt in Bucuresti, am intrat cu 9.80 la un liceu de renume.Am observat ca nu e " cine stie ce". Semestrul 2 m-am mutat la un liceu foarte apropiat de casa. Nu am pierdut timpul pe drumuri ( faceam 3 ore pana la primul liceu).
Fiind printre singurii din clasa care invatau, m-am imprietenit cu profesorii foarte bine. Sunt a 12-a si probabil o sa fiu printre putinii care iau bacul.
Ramai in orasul tau linistit ca poti invata foarte bine si acolo. Daca nu dai de profi. prea " competenti", poti invata si de pe net. Medidatiile nu isi au rost...cat timp gasesti materiale gratuite.
Si inca ceva, citeste zilnic! Cititul te dezvolta ca om... Succes!

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Poate la un liceu teoretic "inveti carte oriunde", in ceea ce priveste liceul tehnologic (iti zic din proprie experienta) ai nevoie de ateliere dotate, materie tehnica actualizata, ca sa poti produce forta de munca relevanta pentru actuala piata a muncii. Mai pe scurt, bani la buget, ceva ce in Romania nu prea gasesti.

| NoctisFive explică (pentru anonim_4396):

Era vorba de liceul teoretic. Pe cel tehnologil l-am pus doar acolo, ca sa fie. Nu prea am de ce sa intru la cel tehnologic avand in vedere ca am luat undeva la 8, 2 la simulare, iar la liceul tehnologic media maxima de intrare era de cca. 5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NoctisFive):

Raspunsul era pentru HarukoMariusDaniel, care inca mai are impresia ca "sa inveti carte" presupune strict teorie. Nu, nu poti invata carte oriunde mai ales in sistemul romanesc necorelat cu realitatea secolului XX!

| NoctisFive explică (pentru anonim_4396):

Scuze atunci, sa ai o zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NoctisFive):

Thanks, you too!