| adrianolah1 a întrebat:

Salut,peste 2 ani voi da bacalaureatul si vreau sa stiu,ce facultate as putea alege pentru a lucra in domeniul IT.
Vreau sa merg pe acest drum pentru ca ma descurc bine in programare(web-developer).
M-am gandit la facultatea de Automatica Si Calculatoare din Cluj, voi ce parere aveti despre facultatea asta? ar fi buna in cazul meu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu in domeniu ai 2 mari variante. Facultatea de Informatica sau Autmatica si Calculatoare.

La AC diferenta e ca faci si partea de hardware, ba exista chiar din anul trei si sectie specializata hardware doar.

Daca te intereseaza strict partea de soft cea mai potrivita e Informatica

4 răspunsuri:
| adrianolah1 explică (pentru suntserios):

Inca o intrebare, m-ar interesa doar partea de sofware.
Daca intru la ASE specializarea informatica-economica, m-ar ajuta sa prind un job in programare?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru adrianolah1):

Facultatea e mai putin relevanta in domeniul asta, poate doar ca sa fii chemat la interviuri, conteaza ce stii sa faci. Din punctul meu de vedere sectia aia de la ASE e o strutocamila, nu inveti nici economie dar nici informatica

| adrianolah1 explică (pentru suntserios):

Multi spun ca in domeniul acesta,facultatea nu este prea relevanta, oare daca am doar bacalaureatul exista sanse sa fiu chemat la interviu? pentru ca de obicei daca nu ai facultate, nici macar nu se uita la CV-ul tau.
Invat repede, chiar am un site pus la portofoliu, si acuma de curand am in gand sa imi fac si certificarea Zend PHP Engineer.
Crezi ca aceasta diploma m-ar ajuta sa ajung la un interviu?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru adrianolah1):

Treaba cu facultatea e relevanta si nu.

E relevanta pentru ca intre un CV al unui absolvent si unul al unui canditat fara dimploma de licenta slabe sanse sa fi ales cel fara diploma. In al doilea rand facutatea te indurma catre niste directii si te ajuta sa iti formezi un stil de lucru. Mereu vei invata altfel indrumat de cineva