| Curiosul999 a întrebat:

Salut poate ca o pasare sălbatică gen vrabie să facă râie transmisă de la o pisică? (Am construit o căsuță pentru păsări dar a stat și pisica mea in ea și mie teamă să nu se transmită la păsările ce vor locui in ea )

5 răspunsuri:
| Adi1987 a răspuns:

Cred ca da

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Cureti casuta, o dezinfectezi si faci cumva sa nu mai ajunga pisica in ea.
Stii ca pisicile papa pasari

| darrio2007 a răspuns:

Adică pisica ta are râie? O ții in casă?

| Curiosul999 explică (pentru darrio2007):

Da are niste bubițe ca de râie și să doarme in casa (când era cald dormea afară! )

| Vvistula a răspuns:

Râia este o infecție cauzată de paraziți numiți acarieni, iar în cazul pisicilor, cei mai frecvent implicați sunt Sarcoptes scabiei și Notoedres cati, care pot provoca mâncărimi intense și iritații ale pielii. Deși răspândirea râiei între specii diferite este mai puțin frecventă, există câteva puncte importante de luat în considerare:

1. Transmisia între specii
Râia de pisică (Notoedres cati) este specifică pisicilor și nu este transmisibilă direct păsărilor. Totuși, unele tipuri de acarieni, cum ar fi cei care cauzează râia sarcoptică, pot infecta diverse specii de mamifere, dar este puțin probabil să infecteze păsările.
2. Pericolele pentru păsări
În general, păsările sălbatice nu sunt susceptibile la paraziți care afectează pisicile. Totuși, ele pot fi afectate de alți acarieni sau paraziți specifici, care nu au legătură cu pisicile.
3. Prevenirea infestării
Pentru a preveni orice riscuri, este bine să curăți căsuța pentru păsări înainte de a permite păsărilor să se mute în ea. Asigură-te că nu există păr de pisică sau alte reziduuri care ar putea atrage paraziți.
Dacă pisica ta a folosit căsuța, îndepărtează orice păr și curăță bine cu o soluție de apă și săpun sau cu un detergent ușor.
4. Observații
După ce păsările s-au mutat în căsuță, observă-le pentru orice semne de disconfort sau infecție (cum ar fi mâncărimi excesive, răniri sau comportamente neobișnuite).
În concluzie, nu există un risc semnificativ de transmitere a râiei de la pisici la păsări, dar este important să menții o igienă bună și să monitorizezi sănătatea păsărilor odată ce se instalează în căsuța ta. Dacă ai alte întrebări sau nelămuriri, nu ezita să întrebi!