| Curiosul999 a întrebat:

Salut știe cineva cum se editau filmele in anii 70'? Adică de exemplu filmul "Nea Marin miliardar" cum sa edidat? Cum de a putut un actor să apară de 2 ori în film și unul langa altul (atunci când Nea Marin se întâlnește cu miliardarul ) este același actor sau sunt 2 actori asemănători?

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Se lucra cu pelicula de film.

| NLS a răspuns:

S-au folosit și dubluri,
Dar existau și mașini de editat, "mecanice", cu care se puteau obține efecte de blending destul de ușor.

Se filma scena A, cu nea Marin în partea stânga.
Apoi, cu același decor, totul la locul lui, se filma scena B, același actor îmbrăcat altfel, în partea opusa, tot jocul scenic era sincronizat cu ce se filmase înainte.

Se filmau aceste scene ce constituia dublura pe 2 role diferite de film.
Apoi se introduceau în mașina de editat, care copia cele 2 role pe o a treia. Obtineau așadar în aceeași imagine și în același decor, 2 personaje diferite.
Tot mașina de copiat (sau de editat, cum mai era cunoscuta), era necesară pentru a adauga efecte speciale pe film: explozii, fum, flăcări, fulgere... Etc

Nu se puteau separa fundalurile prin metoda green screen, DAR erau filmate separat, în același decor.
Unele efecte erau desenate pe folii transparente, apoi adăugate peste film.

| Curiosul999 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

WoW ce răspuns complex m-ai lămurit foarte foarte mult...