| IamTheDevil a întrebat:

Sunt clasa a 8a si nu ma pot decide la ce liceu sa ma duc si pe ce profil. Tata m-a sfatuit sa urmez un liceu economic, profil economic. Ce parere aveti? Ce pot iesi daca urmez acest liceu? Cu ce m-ar avantaja profil economic? e greu, usor?

Dar despre acadamia militara ce stiti? La economie se castiga bine? dar daca urmez acadamia militara, cu ce meserie ies si se castiga bine?

2 răspunsuri:
| horansgang a răspuns:

Iti raspund doar pentru profilul economic:
pai e un profil bun, as putea zice, iesi ceva de aici, dar, evident, fara facultate iesi un nimic laughing(scuze expresia). poti iesi contabil, vei lucra cu cifre pentru tot restul vietii, iti urez bafta, daca te incanta ideea e foarte bine, daca nu, atunci mai bine te gandesti la alt profil ca sunt destule plus ca inca mai ai timp sa te decizi.
eu sunt inca clasa a9a, deci nu-ti pot spune mai multe detalii pentru ca inca nu am trecut prin toate "etapele", sa le zic asa laughing.
in fine, cum spuneam, bafta la examene si nu fi stresat cu toata chestia cu liceul pentru ca nu face bine, spun din propria experienta, si inca ceva: sa alegi ceva ce iti place tie, sa mergi cu placere la scoala, da? happy

| IamTheDevil explică (pentru horansgang):

Si cu exceptia meseriei de contabil, cu as putea sa mai ma fac?