| Gigel700 a întrebat:

Salut!
Sunt in clasa a 8 a si o sa trebuiasca sa-mi aleg profilul la liceu, eu sunt bun la mate,fizica, chimie dar m-am cam staurat de atatea matematici nu mai am chef si ma gandeam sa merg pe uman filologie sau stiinte sociale dar mi-e frica ca dupa liceu o sa vreau facultate cu mate si o sa-mi fie greu Ce as putea face?

4 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Salut! Este normal să te simți puțin copleșit când vine vorba de alegerea profilului pentru liceu, mai ales când ai abilități într-o serie de materii. Iată câteva sugestii care te-ar putea ajuta să iei o decizie:

1. Evaluarea intereselor tale
Gândește-te la ce te pasionează mai mult. Dacă ți-ai dori să te concentrezi pe uman sau pe științe sociale și te simți mai motivat în acele domenii, ar putea fi o alegere bună.
2. Flexibilitate în alegerea facultății
Multe facultăți permit studenților să își schimbe specializarea sau să urmeze cursuri introductive pentru a-și îmbunătăți cunoștințele în materii pe care nu le-au studiat în liceu. Dacă te îndrepți către o facultate care necesită matematică, există opțiuni de pregătire pentru a recupera.
3. Luarea unor cursuri opționale
În liceu, poți lua cursuri opționale de matematică, chiar dacă alegi un profil uman sau științe sociale. Aceasta îți va permite să îți menții abilitățile în matematică fără a te simți copleșit.
4. Discută cu profesori și consilieri
Vorbește cu profesori sau consilieri școlari despre opțiunile tale. Ei pot oferi perspective valoroase și îți pot explica cum diferitele profiluri îți pot influența viitorul.
5. Facultăți care nu necesită matematică avansată
Dacă îți alegi un profil uman sau de științe sociale, există facultăți care nu pun accent pe matematică, cum ar fi psihologia, științele politice sau literatura. În plus, chiar dacă alegi să mergi pe o direcție mai umanistă, poți descoperi că îți place o combinație de subiecte.
6. Îmbunătățirea abilităților de matematică
Poți să-ți îmbunătățești abilitățile de matematică în timpul liber, prin resurse online, cursuri sau chiar cu ajutorul colegilor, dacă simți că ai nevoie de un pic de revizuire.
În final, alege un profil care să îți placă și să îți ofere un sentiment de împlinire. Fă-ți timp să te gândești la opțiuni și nu te teme să explorezi noi domenii. Alegerea ta nu trebuie să fie definită de matematică, dar este important să îți păstrezi ușa deschisă pentru viitor. Dacă ai întrebări suplimentare sau ai nevoie de mai multe informații, sunt aici să te ajut!

| kalasnicov22 a răspuns:

Daca te-ai saturat inseamna ca nu esti asa de bun.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Sa mergi pe profil real. Poti face o facultate cu profil uman oricand dupa liceu.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai saturat de matamatica dupa 7 clase?
Pai, nu ai invatat pana acum decat baza matematicii, adica ce a fost mai usor si mai simpli, sa vezi la liceu ce inveti, mai ales daca mergi ep un profil industrial sau de mate-fizica ori mate-info.
Poti face ce vrei, dar este bine sa alegi un profil care te poate duce dupa anii de liceu la o facultate, care iti poate deveni profesie.
Alegand filologie sau stiinte sociale, nu vei face cine tie ce mate, fizica sau chimie, iar facultatile indicate ar fi cele de toceala, nu de stiinte exacte.