| Adrian90068 a întrebat:

Salut, sunt la școală profesională în clasa 11 ca Român de pretutindeni (Basarabean), și aș vrea să știu cum să mă transfer la liceu zi acum la început de an, am întrebat la secretariat și mi-au zis că nu pot să mă transfer până când nu voi absolvi școala profesională, dar eu când o voi absolvi voi împlini 18 ani, pe internet am văzut că ar trebui să trimit dosarul de transfer la ISMB că învăț în București. Mă puteți ajuta.

2 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

La ce profil vrei sa te transferi mai exact?

| anonimg a răspuns:

Eu la toți le zic să nu se mai ducă nimeni la școala profesională pentru că școala profesională le închide viitorul.

După ce termini profesionala te înscrii la seral. Nu toate liceele fac și cursuri de seral; te interesezi la secretariatul liceelor și vei afla. După ce termini cei 4 ani de seral poți să dai bacul și să te înscrii la o facultate.
La seral vei avea colegi și din generația ta, și din generația părinților tăi, și din alte școli și localități. Vei avea mai puțin de învățat, și vei merge mai puțin la școală. Dar pentru bac trebuie să înveți.
Nu poți să mergi la liceul la zi din pricina vârstei; vei fi mult prea mare pentru ceilalți copii. Așa este legea. Doar la seral se acceptă orice vârstă. Sau poate că s-a schimbat legea; nu știu. Poți să te interesezi.