| Andrei1859 a întrebat:

Suntem 15 elevi în clasa. Eu am media 8.61 si cred ca sunt undeva pe la al 9lea sau al 10lea elev din clasa. Vreau sa stiu daca iau vreo mențiune sau nu?

7 răspunsuri:
| AbyAlberto15 a răspuns:

Contează cu cât te-au depășit ceilalți dacă gen tu ai 8.61 și alți doi ai 8.62 și 8.64 ei iau mențiune

| Noonehereyet a răspuns:

Conteaza cat au si ceilalti si de cati sunt in fata ta la medie. Ca și eu am 9.45 si nu iau nici mentiune macar. Totul se bazeaza pe mediile celorlalți.

| Andrei1859 explică (pentru AbyAlberto15):

Nu suntem chiar asa la o sutime.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mențiune și premii iau primii 3 și apoi încă câțiva cu medii apropiate de ale lor.

| comyne a răspuns:

Depinde de la ce medie se da mentiunea si care este diferenta dintre tine si colegii tai.

| Catrice a răspuns:

Îți dai seama ca dacă înaintea ta ceilalți au, de exemplu, medii 9, 84 [premiu I]; 9, 72 [premiu II]; 9, 53 [premiu III]; 9, 18 [mențiune 1]; 8, 95 [mențiune 2]; 8, 84 [mențiune 3]; 8, 73 [mențiune 4 - cică și asta se da] îți scad șansele la mențiune.
Dar depinde și de diriginte. La o clasa de filo, intr-a 10-a au luat toți premiul, chiar dacă ultima medie a fost de 8, 90, nu a fost nici o mențiune. Iar la noi, intr-a 12-a când s-a schimbat dirigintele, au fost acordate mentiuni la toți elevii, chiar și la cei cu media de 7 și ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca iei nimic. Premiile se dau de la 9.50 in sus.
Iar mentiunile de la 9 la 9.50.
Imi pare rau pentru tine, dar rezultatele tale sunt mediocre, daca esti al 5-lea din coada clasei.
Straduieste-te mai mult, in anul scolar ce va veni.