| Ermer a întrebat:

Salut.Termin clasa a 8-a si vreau sa aleg profilul stiinte sociale la liceu as vrea sa stiu cam ce se poate iesi(ca meserie).

Răspuns Câştigător
| Dianaㄨ a răspuns:

Poti sa dai la drept [avocat, consilier, notar, politician, judecator(asta e foarte greu) etc] sau poti sa urmezi psihologia, istoria, relatii internationale si studii europene, sociologia, litere, limbi straine, stiinte social-politice, academia de politie, scoala de politie, jurnalism, geografie.

Mai sunt niste intrebari asemanatoare pe TPU, ar fi bine sa dai search pe Google si o sa te mai informezi. O zi buna.

5 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Pei ai putea sa te indrepti catre drept (avocat, judecator etc), psihologie si eu cam atat stiu big grin

| alin334 a răspuns:

Consilier,cam tot ce are legatura cu primaria...

| Laura0 a răspuns:

Poti iesi ce vrei, dupa poti sa faci si la facultatea de mate daca vrei, chestia e ca-ti va veni greu, dat doar un exemplu, dar de obicei, cei care sau la sociale se orienteaza in special pe Drept(avocat/judecator..si ce mai vrei tu)sau thinking spre geografie/geologie, turism, translator, dar ca sa stii facultatea conteaza cel mai mult si nu spune nimeni ca este o regula:ca cei care nu fac partea reala a liceului sa nu poata da unde vor ei...la medicina de ex iti trebuie materia d a 11 ca sa intrii, oricum mai ai, in 4 ani de zile poti sa te razgandesti de nu stiu cate orilaughing

| Ermer explică:

Va multumesc!

| arhiblog a răspuns:

Daca mergi pe psihologie, poti deveni psiholog scolar sau poti sa te ocupi cu recrutarea de personal pentru firme etc.