| Hhwswas a întrebat:

Am o problema grava.
O s-o iau cu inceputul.
Eu am fost pe un profil uman de liceu la care nu prea faceam matematica dar faceam multa romana, istorie, geografie ( materii care imi placeau de altfel ) dar m-am gandit ca nu am ce face cu materiile astea pe viitor, asa ca m-am transferat la alt liceu pe profil real.
Treaba e ca eu am plecat din cel mai bun liceu din judet si in top cele mai bune licee la un liceu mai prost ( al 3-lea din judet ). Ca sa va faceti o idee: la liceul din care am plecat au picat doar 3 bacul ( peste 40 de elevi au luat peste 9 ) iar la liceul in care m-am transferat au picat vreo 8 ( majoritatea sub 9 ).
Toti m-au intrebat de ce m-am mutat, credeau ca nu am facut fata. Eu am luat 9.80 la romana si 9.50 la matematica in examene.
Sincer m-am mutat pentru ca eu cunosteam mai multe persoane aici si pentru ca am crezut ca o sa invat mai mult. In liceul in care invat nu m-am mutat deoarece am crezut ca o sa am numai medii de 5 la materiile precum matematica, fizica. ca nu o sa ma descurc asa bine. nu cunosteam pe nimeni..etc.

Eu sincer regret putin. De fiecare data cand imi amintesc ce profesori buni si intelegatori aveam, colegi foarte bine educati
ma intristez foarte tare. nici seara nu mai pot vorbi.
Si in plus, eu i-am mintit pe ai mei ca nu fac ore si ca sunt numai golani doar ca sa ma mute.i-am mintit foarte mult.

Intrebarea mea este: Credeti ca am facut bine cu profilul? ( Inainte eram convins ca o sa plec din tara la Universitate. Acum ma multumesc daca o sa fac o faculatate.) A fost usoara mutarea, dar de la un liceu mai slab va fi tot la fel de usor? va rog vreau opinia voastra.

10 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Dacă te simţi bine la noul liceu e în regulă şi cu noii colegi. Asta depinde de tine, dacă alţii nu se ţin de carte, ţine-te tu învaţă nu trebuie să te iei după alţii până la urmă este treaba fiecăruia. Îţi croieşti un drum în viaţă pe barba ta şi cu învăţătura ta şi nu uitându-te la alţii.

| Crainstorm20 a răspuns:

Buna.
Nu e bine ca te-ai mutat. Serios sa lasi un liceu foarte bun pentru unul prost? Iti spun eu cum sta treaba :-)
-O sa ai profesori mai slabi, incompetenti si te va trage in jos sad
-O sa fie poate mai multi golanii, prostii?
-Spaga. Trebuie sa la cumperi la profesori cadouri. De cele mai multe ori asa se intampla!
-Nu sunt sigur, dar asa se intampla.Eu sunt la un liceu f.bun cu copii
silitorii. Acest lieu a avut numai rezultate f. bune. Si lumea il lauda!
-Si de ce nu te-ai dus la mate-info la acelasi liceu? Eu as as fi facut!
-Notele nu vor fi pe merit! Sau pe cunostinte! Alti care vor da banii, vor avea 10 chiar daca nu merita! Vei invata ca proasta! :-)

Precisez ca-s baiat! Si stiu ca asa se intampla!

| Hhwswas explică (pentru Anonimuserr):

Da, dar toti ma descurajeaza. Inainte sa intru aici ziceau ca e fain liceul, o sa-mi placa cu siguranta etc. erau doar invidiosi ( si nu exagerez cand zic asta ) ca am intrat intr-un liceu mai bun. Prietenii adevarati mi-au zis ca e o greseala.
Btw. Mie imi place ca am oportunitatea de a invata materii precum matematica, chimia, biologia intr-un mod mult mai avansat. Aici se pune accent pe astfel de materii, dar imi pare si rau pentru ca m-am mutat de acolo si ca in clasa asta in care sunt se face galagie la alte materii.

| Hhwswas explică (pentru Crainstorm20):

Da, dar m-am gandit ca nu o sa fac fata. Am fost descurajat de prieteni falsi. Prietenii adevarati si familia mi-au zis sa ma duc acolo. Dar acum ce mai pot face. Simt ca am dat cu piciorul in tot ce era mai frumos, ca mi-am batut pur si simplu joc de viata pe care o aveam.

| Crainstorm20 a răspuns:

Ce ti-am spus? Exact, ai grija unde te duci!
Pana la urma liceul cel mai bun este liceul ce are prestigiu(reputatie) pentru profesori si daruirea elevilor!

| Anonimuserr a răspuns (pentru Hhwswas):

Nu e bine că te descurajează, trebuie să fi tare şi să te încurajezi singur. Astea trebuie să fie alegerea ta, dacă îţi place matematica şi alte materii e ok.

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa stii exact ce vrei sa urmezi. Daca ai de gand sa urmezi politehnica, ai facut bine ca te-ai transferat la un liceu care pune accent pe stiintele exacte.

| Hhwswas explică (pentru mira):

Cel in care eram era bun in toate domeniile.

mira
| mira a răspuns (pentru Hhwswas):

Poti sa ceri transferul la vechiul liceu.Nu te mai vaicari.

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca esti pasionat de ceva poti face ceva si cu umanul..la mine e invers, m-am transferat de la real la uman si nu regret..sunt unii care nici nu termina liceul si isi gasesc de munca, umanul iti ofera mai putine oportunitati dar daca pui pasiune, perseverenta, ai ambitie si vointa poti ajunge si cu umanul ceva.

Eu daca as fi in locul tau, m-as muta inapoi de unde am venit..Sincer.Nu trebuie sa cauti banii ci ceea ce iti place sa faci..mai bine castigi putin dar faci ce iti place, la ce te pricepi cel mai bine si esti cea mai buna decat sa castigi bani multi dar sa practici o munca fara ''suflet'' ca robotul.E doar parerea mea.Succes.