| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU

Anul asta dau bacul, la romana ma descurc binisor si matematica nu am probleme adica ma descur foarte bine dar am si o a 3 a materie la alegere la mine la liceu sa ales la profilele tehnice cum sunt si eu biologia de clasele 9-10, asa ca mi-am cumparat o cate de bac 2015 biologie petru clasele 9-10 si vreau sa stiu ce anume trebuie saq invatam din carte adica stiu ca totul trebuie dar sunt 96 de pagini si multe cu tabele si ma inteb de exemplu tesuturile vegetale are undeva la 2 pagini jumate trebuie sa invat tot ce scrie pe paginile alea pe dinafara sau doar definiti alcatuire si chesti din astea.
Multumesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să înveţi TOT ce are legătură cu noţiunile menţionate în Programa de BAC - vezi Programa la linkul :
http://www.ebacalaureat.ro/......4-766.html

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Amice, stai prost cu limba română.
Nu știi să pui semne de punctuație, corect se scrie „„s-a ales", corect este „definiții"- deci cu doi de „i"- ( asta nu înseamnă că „mă descurc binișor").
Nu știi să concepi idei coerente.
Scrierea ta( precum și vorbirea probabil) este o avalanșă de vorbe din care e greu să înțeleagă cineva ceva.
Ai grijă să n-o zbîrcești cu româna!

| costy1125 a răspuns (pentru corolav):

Am pus o intrebare speram sa primesc un raspuns nu sa nu dam mari destepti prin ai corecta pe alti

| corolav a răspuns:

Cînd primești o astfel de observație, precum cea de la mine, nu cred că e cazul să te superi așa ca văcarul pe sat.
Și ar mai fi o vorbă: Un șut în fund înseamnă un pas înainte.
Ce-ar fi să stai puțin și să gîndești? Băi, fratele meu, poate individul ăsta are dreptate, poate el știe mai bine decît mine, ia să văd ce spune omul că aș greși ( pentru că, în fapt, lucrurile semnalate de mine sînt corecte și ele vădesc niște ale tale greșeli)!
Ori tu, te arunci așa ca broasca-n ciment, cu gură mare la mine, și-mi reproșezi că eu sînt cel care mă dau deștept.
În afara faptului că între noi doi e o diferență de 50 de ani, cînd vorbim de modalitatea de a concepe texte în limba română, de a scrie și vorbi corect corect românește, distanța este foarte mare.
Am eu curaj acum să-ți spun că la obiectul limba română nu vei lua BAC-ul. Nu-l vei lua pentru că nu știi limba română.
Limba română și carnea de porc sînt două dintre cele mai grele lucruri pentru școlarii de azi din România.
După ce vei dai BAC-ul, în vară, să-ți amintești vorbele mele.
Hai, pa!

| corolav a răspuns (pentru costy1125):

Acest „alți", de la urmă, se scrie corect cu doi de „i". Adică „alții".
Între „întrebare" și „speram" se impune un semn. Un punct, urmat de majusculă sau conjuncția ( știi ce -i aia, nu?) „și".
Degeaba te strofoci și te „gurguți" la mine!
Nu le ai cu româna!